Policie obvinila soudkyni z Liberce. Zapomněla rozhodnout o vazbě, muž v ní nezákonně zůstal 8 dní

Policie dostala souhlas prezidenta Miloše Zemana a obratem obvinila soudkyni Okresního soudu v Liberci Lenku Zhoufovou. Vyšetřovatelé ji viní z toho, že propásla termín rozhodnutí o vazbě pro drogového dealera, posléze ho antedatovala, a muže tak osm dní nezákonně ponechala za mřížemi. Zhoufovou už kvůli tomu potrestal Nejvyšší správní soud, nyní jí ale hrozí pobyt ve vězení.

Litoměřice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudkyně Lenka Zhoufová při jmenování v roce 2015 na Pražském hradě. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Mohu potvrdit, že prezident republiky udělil souhlas s trestním stíháním soudkyně Okresního soudu v Liberci. Na základě toho bylo vydáno usnesení o zahájení trestního stíhání pro spáchání zločinů zbavení osobní svobody a zneužití pravomoci úřední osoby,“ řekl serveru iROZHLAS.cz dozorující státní zástupce Lukáš Borovička z litoměřického státního zastupitelství.

Soudkyni Zhoufovou policie stíhá od konce letošního února.

Pochybila na začátku kariéry

Soudkyně nechala muže nezákonně ve vazbě. 'Znovu případ otevřete a obviňte ji,' nařídil šéfžalobce Zeman

Číst článek

Závažného pochybení se dopustila na začátku své kariéry: prezident Zeman ji do funkce jmenoval v roce 2015. Před necelými dvěma roky měla rozhodnout o prodloužení vazby pro prodejce drog a dealera. Termín nicméně o den propásla, na což ji upozornila mužova obhájkyně.

Podle zákona tak měl muž obviněný kvůli drogám jít okamžitě na svobodu. Místo toho soudkyně rozhodla den po termínu, že mu pobyt ve vazbě prodlouží, a rozhodnutí antedatovala. Muž tak strávil osm dní nezákonně ve vazbě.

Potrestal ji už Nejvyšší správní soud

Případ se již řešil v kárné rovině, Nejvyšší správní soud Zhoufovou na rok potrestal 25procentním snížením platu.

Věci se ale ujala také policie, a soudkyni proto hrozilo trestní stíhání. A to i přesto, že Nejvyšší správní soud přímo ve svém verdiktu konstatoval, že trestní stíhání by bylo příliš tvrdé.

Krajští žalobci z Ústí nad Labem se ale nakonec přiklonili k názoru, že kárný postih postačil.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Proti tomu se nicméně postavili jejich nadřízení u Nejvyššího státního zastupitelství a přikázali, aby požádali Pražský hrad o povolení Zhoufovou stíhat, a následně ji obvinili. Soudkyni tak v případě odsouzení hrozí rok až osm let za mřížemi.

'Nebudu nic komentovat'

Zhoufová se k obvinění odmítla vyjádřit. „Já nebudu nic komentovat, na shledanou,“ reagovala pouze a položila telefon.

Ze zneužití pravomoci stíhají detektivové i další severočeskou soudkyni. Lucie Treglerová údajně varovala dceru před akcí policie týkající se jejích známých a dopustila se tak zneužití pravomoci úřední osoby.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme