ODS ubývají členové a končí ve ztrátě. O změně bude jednat mimořádný kongres

ODS chce od svých řadových členů radu, jak stranu znovu dostat mezi klíčové politické hráče. Od loňských sněmovních voleb se totiž její preference pohybují v jednociferných číslech. A to by vedení ODS rádo změnilo. Na mimořádný, jednodenní kongres proto nezve jen vybrané delegáty, ale otevře ho všem straníkům. Účast na setkání v pražském Karlíně zatím přislíbilo víc než 900 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala, předseda ODS | Foto: Mladí konzervativci

Předseda ODS Petr Fiala očekává, že straníci na kongresu proberou novinky v programu, změnu stanov, ale i to, co může ODS nabídnout veřejnosti.

„Budeme se snažit také ukázat nejen nové programové priority i to, s čím předstupujeme v oblasti témat a programu před veřejnost, ale také představit, jak jsme připraveni na senátní a komunální volby," říká Petr Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

ODS na mimořádném kongresu projedná, jak naložit s dlouhodobě nepříznivou situací strany. Informuje redaktorka Jana Čermáková

Počet členů v základně ODS už několik let klesá. Před čtyřmi lety měla strana přes 30 tisíc členů, teď už jich je jen 18 tisíc.

Potýká se navíc i s finančními problémy. Za rok 2012 skončila ve ztrátě 43 milionů korun, loni to pak bylo 14 a půl milionu. V tomto týdnu navíc vyšlo najevo, že strana několik měsíců neplatila za své zaměstnance zdravotní a sociální pojištění.

Všechny dluhy chce ODS uhradit. Se správou sociálního zabezpečení už má domluvený splátkový kalendář. Obecně se ale bude muset strana podle svého místopředsedy Martina Kupky uskromnit.

„Za posledních 7 měsíců se podařilo významně snížit náklady na chod celé organizace, stěhujeme se do skromnějšího sídla, měníme podobu kampaní tak, aby nestály tolik peněz, máme transparentní účet," referuje Martin Kupka.

Začátek předvolební kampaně

Politický komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček vidí hlavní smysl kongresu v tom odstartovat netradičně předvolební kampaň.

„Protože je Fiala teoretik, tak mám za to, že se nějakých programových tezí rozhodně dočkáme, ale velkých programových tezí se můžeme nadít až na řádném kongresu ODS, protože to je věc, kterou je vždycky třeba velmi pečlivě připravit," dodává Petr Nováček.

ODS už letos jeden mimořádný kongres měla. V lednu si na něm zvolila nové vedení.

Jana Čermáková, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme