Poslanci podruhé nezvolili zástupce ombudsmanky. Nejvíce hlasů dostala právnička Selucká

Veřejná ochránkyně práv zůstává nadále bez nového zástupce. Sněmovna ve středu do této funkce opět nezvolila Stanislava Křečka, jemuž skončilo funkční období zástupce ombudsmanky v dubnu, ani právničku Markétu Seluckou. Bude se muset uskutečnit další, v pořadí už třetí volba, do níž navrhnou po dvou kandidátech prezident a Senát.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po druhém neúspěchu bude následovat v pořadí již třetí volba zástupce ombudsmanky (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Někdejší poslanec ČSSD Křeček získal v nynějším finále tajné volby 38 ze 181 hlasů. Děkanku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Seluckou volilo 61 poslanců. Výsledky oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO). Křeček podle dřívějších informací mluvčí ombudsmanky ve funkci zůstane, dokud nesloží slib nový zástupce.

Sněmovna opět nevybrala zástupce ombudsmanky. Do dalšího kola postoupili Selucká a Křeček

Číst článek

Křečka, jenž v minulosti působil jako předseda Sdružení nájemníků ČR, nominoval prezident Miloš Zeman. Členství v sociální demokracii Křeček přerušil až v roce 2013 kvůli zvolení do funkce zástupce veřejného ochránce práv. V roce 1998 se ukázalo, že Křeček řadu let neoprávněně používal titulu JUDr. Až později složil rigorózní zkoušku, a titul doktora práv tak řádně získal.

Seluckou navrhoval Senát. Kromě akademické sféry působila ve státní správě, advokacii a podnikatelské sféře. Byla také asistentkou ústavních soudců.

Druhým Zemanovým kandidátem byl další někdejší poslanec ČSSD a právník Zdeněk Koudelka, Senát spolu se Seluckou nominoval do nynější volby svého bývalého místopředsedu za Starosty Jiřího Šestáka.

V březnovém finále první neúspěšné volby obdržel Křeček 25 ze 161 odevzdaných hlasů. Seluckou volilo 63 poslanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme