Fiala k Tulejovi: Je důležité, aby do jmenování vyjasnil pochybnosti kolem své publikační činnosti

Premiér Petr Fiala (ODS) pokládá za důležité, aby kandidát TOP 09 na ministra pro vědu Pavel Tuleja v nejbližších hodinách až dnech vyjasnil všechny pochybnosti kolem své vědecké publikační činnosti. Je důležité, aby do jmenování byly všechny pochybnosti vyjasněny. Aby bylo jasné, zda je to ojedinělé pochybení, nebo zda existuje větší pochybnost o kvalitě vědecké práce, řekl Fiala. Prezident Petr Pavel má Tuleju jmenovat v pondělí.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:09 3. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala na tiskové konferenci po mimořádném jednání

Petr Fiala na tiskové konferenci po mimořádném jednání | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předseda vlády uvedl, že ve čtvrtek ho Tuleja informoval, že Slezská univerzita v Opavě stáhne z publikačního seznamu články, které vyšly v časopisech zařazených na seznam takzvaně potenciálně predátorských časopisů. A zdůraznil, že jde o ojedinělé pochybění, za které se omluvil.

Tuleja bude mít potíže s důvěrou vědců. Predátorské časopisy jsou etický problém, soudí sociolog

Číst článek

„Objevují se ale nové komentáře a informace. A Tuleja na ně musí reagovat, přesvědčivě je vysvětlit," uvedl v pátek Petr Fiala.

Kandidát na ministra pro vědu Pavel Tuleja z TOP 09 čelí nařčení, že před lety publikoval v predátorském časopise. Tuleja uvedl, že ho to mrzí. A dodal, že publikaci textů nezařizoval on, ale jeho tehdejší doktorandka Karin Gajdová, která je uvedená jako autorka článku na prvním místě.

Gajdová nechtěla celou věc příliš komentovat. Ale uvedla, že jako studentka tehdy o seznamu predátorských časopisů nevěděla.

„V těch letech, kdy články vznikaly, jsem byla pouhou studentkou doktorských studií, teprve jsem nabírala zkušenosti v akademické sféře. Hlavním cílem těchto článků bylo prezentovat je na mezinárodních konferencích s následnou diskusí, kde bylo možné získat tak zpětnou vazbu a také si poslechnout kritické názory odborníků,“ uvedla pro server Novinky.cz.

‚Dělal nekvalitní vědu.‘ Kandidát na ministra Tuleja čelí nařčení, že publikoval v predátorském časopise

Číst článek

Podle premiéra je zásadním omylem předpokládat, že ten, kdo řídí nějaké ministerstvo, musí být špičkovým odborníkem v daném oboru. Podmínkou je rozumět těm věcem, té problematice. A podmínkou je být schopen prosazovat věci, které jsou pro ten daný resort důležité, míní.

U někoho, kdo se věnuje výzkumu a inovacím, vysokoškolskému prostředí a akademickému a výzkumnému prostředí, tak je předpoklad, že tomu dobře rozumí. A je také předpoklad, že nejsou pochybnosti o kvalitě jeho vlastní práce. Tak to je, konstatoval Fiala.

Co jsou predátorské časopisy

Publikace v odborných časopisech je nástrojem k získávání akademických titulů, grantů a prestiže pro univerzitu. Predátorské časopisy jsou pochybná média, kterým akademici platí za to, aby publikovala jejich texty. Kvalita článků bývá po vědecké stránce velmi nízká.

Vedení TOP 09 se za Tuleju ve čtvrtek postavilo. A nominace na post mu zůstala. „Hned když se informace objevila, začal to pan docent Tuleja řešit a požádal, aby byly tyto články staženy z jeho publikačního seznamu,“ uvedla pro Seznam Zprávy předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. „Nevidím důvod na ní nic měnit,“ dodala.

V pátek už ale Pekarová Adamová řekla Radiožurnálu, že celou záležitost nebude nyní komentovat.

Prezident Petr Pavel by měl Tuleju jmenovat členem vlády v pondělí. V koaličním kabinetu nahradí Helenu Langšádlovou z TOP 09, která končí kvůli nespokojenosti mateřské strany s tím, jak prezentovala výsledky své práce na veřejnosti.

ako, vto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme