Po personálních změnách ohlásil Jandák novou éru péče o památky

Ministr kultury Vítězslav Jandák odvolal generálního ředitele Národního památkového ústavu Zdeňka Nováka. Ten přitom do funkce nastoupil teprve ve čtvrtek, když předtím byl náměstkem ministra kultury. Od nynějška je řízením ústavu pověřený jen do doby, než bude ukončeno výběrové řízení na tento post.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Jandák | Foto: ČTK

Personální zemětřesení zažilo stý den fungování nového šéfa ministerstvo kultury. Vítězslav Jandák zatím bez udání důvodů odvolal kompletně všechny ředitele Národního památkového ústavu včetně Zdeňka Nováka, kterého do funkce jmenoval teprve včera. Nebyl u toho ani osobně, omluvil se s tím, že musí ve sněmovně hlasovat o státním rozpočtu. Na všechna uvolněná místa bude 5. prosince vypsáno výběrové řízení.

Radiožurnálu ministr vysvětlil, proč Nováka odvolal: "Nastává nová éra v památkové péči. Já jsem to nazval rehabilitace památkové péče. A já mám takový pocit, že to všechno nebylo v pořádku, co se tam dělo. To znamená: tito všichni ředitelé, kteří byli dnes ve 12 hodin odvoláni, mají šanci se přihlásit do výběrového řízení."

Nový ředitel odboru lidských zdrojů ministerstva kultury Petr Miller, bývalý ministr práce a sociálních věcí, novinářům pověděl, že výběrové řízení by mělo skončit do deseti dnů.

Tento krok je podle ministerstva součástí celého plánu změn v památkové péči. K personálním změnám dojde i na samotném ministerstvu v odboru památkové péče. Zřízena bude například i tak zvaná památková inspekce, která má fungovat na stejném principu jako Inspekce ministra vnitra.

Důvod svého odvolání Novák nezná. Je to kuriózní zážitek, ale já to nehodnotím, řekl Radiožurnálu: "Bylo mi ředitelem rozvoje lidských zdrojů ministerstva kultury panem Millerem řečeno, že je to akt, který by měl vést k určitému personálnímu osvěžení v Národním památkovém ústavu a že se očekává, že se přihlásím do výběrového řízení a že jako by mohlo dopadnout dobře, řekněme."

Poslanci budou chtít vysvětlení

Hromadným odvoláváním v resortu kultury byli překvapeni nejen ti, kterých se to dotklo, ale i poslanci. Jak Radiožurnálu řekla Kateřina Dostálová z ODS, která vede kulturní podvýbor sněmovny, bude chtít slyšet od ministra Jandáka vysvětlení.

Chystá se ho v té věci interpelovat: "Já musím říct, že mne to velmi překvapilo, protože něco takového jsem neočekávala a vzhledem k tomu, že konkrétně pana Zdeňka Nováka znám po dobu sedmi let z všech projednávání výboru, tak mě to opravdu zaskočilo, protože ho považuji za odborníka."

Milan Kopp, Stanislav Vintr, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme