Policie obvinila skinheady, kteří napadli gay klub

Policie obvinila dva skinheady, kteří o víkendu přepadli gay klubu Marek v Liberci. Došlo k tomu v sobotu v nočních hodinách, kdy desetičlenná skupina skinů za hlasitého hajlování, házení popelnic a kamenů zdemolovala vstupní dveře a okna podniku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál uvedla tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková, obvinil vyšetřovatel dvojici mladíků ve věku 15 a 18 let z trestných činů poškozování cizí věci, výtržnictví a podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. U jednoho z mladíků byla nalezena reprodukce fotografie Adolfa Hitlera, dále kopie motivu s insigniemi Ku Klux Klanu a symboliky SS. Hrozí jim trest odnětí svobody až do výše pěti let.

Rostoucí agresivita skinů vůči homosexuálům znepokojuje předsedu Gay iniciativy a člena sekce vládní Rady pro lidská práva Jiřího Hromadu. Podle něj hrozí, že příslušníci tohoto hnutí přejdou od slovních výhrůžek k fyzickému násilí. Jiří Hromada se proto obrátí dopisem na ministra vnitra Stanislava Grosse. "Policie zatím dokáže při našich celorepublikových akcích eliminovat útoky skinů, nicméně si myslíme, že nedostatečně reaguje na verbální útoky, které vyzívají k naší fyzické likvidaci," upřesnil Jiří Hromada. Také v policejních vyšetřovnách je prý při řešení individuálních případů cítit určitý despekt.

Podle ministra vnitra Stanislava Grosse aktivizace nejrůznějších ultrapravicových skupin obecně vzrůstá a riziko útoků skinheadů proti homosexuálům vyplývá z povahy jejich programového zaměření. Ministr dále uvedl, že tuto problematiku nepodceňuje a hodlá proto na dané téma iniciovat schůzku.

Pavla Dluhoschová, Jiří Svoboda, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme