Pražská železnice se před summitem ocitla v ohrožení

Summit NATO ještě ani nezačal a bezpečnost pražských železnic ohrožují neznámí pachatelé. Na kolejích v Praze 9-Kyjích zneškodnil policejní pyrotechnik funkční výbušninu. Včera nabourala vlaková souprava nedaleko hlavního nádraží do vraku mercedesu. Souvislost s blížícím se summitem zatím nebyla potvrzena. Kvůli dnešnímu incidentu ministr vnitra Stanislav Gross ještě zesílil preventivní bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlak vyjíždí ze stanice | Foto: Jan Rosenauer

Vše se stalo ráno kolem půl osmé, kdy bezpečnostní zařízení Českých drah nahlásilo porušení kolejí. Na místo vyrazila pracovní četa, která našla na třech místech kolejnice prolomené. Někdo je totiž nařezal. Pod kolejnicemi nalezli několik plastových láhví naplněných neznámou tekutinou.

Na místo byl přivolán policejní pyrotechnik, který zjistil, že se jedná o funkční nástražný výbušný systém, zajistil jej a odeslal na expertízu. V úseku musel být zastaven provoz vlaků na několik hodin.

Zařízení bylo podle policejního prezidenta Jiřího Koláře plně funkční. "V kombinaci s mechanickým přerušením kolejí bylo jednoznačně způsobilé přerušit na tomto místě trať a způsobit vykolejení projíždějícího vlaku," potvrdil Kolář. Policisté šetří případ jako trestný čin obecného ohrožení.

K zařízení byla připojena elektrická roznětka, které podle Koláře stačila k výbuchu jediná jiskra. Celý systém nese ryze amatérské rysy a policie doufá, že expertíza materiálu dá odpověď na to, kdo za celou akcí stojí. "V tuto chvíli nemůžeme potvrdit, že incident má souvislost se summitem NATO," dodal ministr vnitra Stanislav Gross.

Gross po dohodě s ministrem dopravy Českým drahám doporučil snížit na železnici rychlost. Od 15:30 jezdí vlaky v Praze a okolí maximálně třicetikilometrovou rychlostí. Ostraha drah byla posílena a spolu s ní policie posiluje ostrahu řady dalších, již dříve střežených míst.

Včerejší incident, při kterém kolem 18. hodiny nabourala vlaková souprava mezi stanicemi Vršovice a Krč do části vraku mercedesu, se podle mluvčí pražské policie Evy Miklíkové obešel bez zranění cestujících. V soupravě o dvou vagónech cestovalo 80 lidí, které nakonec do cíle jejich cesty rozvezly autobusy.

Marek Janáč, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme