Prezident Zeman naznačil, že rezignaci ministryně Válkové nemusí přijmout

Přijetí rezignace ministryně Heleny Válkové prezidentem Milošem Zemanem zatím není jisté. Zeman ze Spojených arabských emirátů, kde je na návštěvě, vzkázal, že ji teprve zváží. Připomněl, že rezignaci ministryně může odmítnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman

Miloš Zeman | Zdroj: ČTK

„Já bych chtěl především připomenout, že pan prezident se s paní ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou setkal na Pražském hradě. Je obeznámen s tím, že se rozhodla podat demisi. Pan prezident ale chce tuto demisi ještě zvážit. Předtím, než učiní definitivní krok, chce osobně hovořit s náměstkem Pelikánem, který je zvažovaným kandidátem na nového ministra spravedlnosti,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Před rozhodnutím se chce Zeman sejít také se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Zeman řekl, že rezignaci Heleny Válkové může odmítnout a ještě zváží, jestli to udělá nebo ne. Mluvil o tom komentátor ČRo Petr Hartman

Demise Heleny Válkové z hnutí ANO prý prezidenta Zemana překvapila.

Ministryně spravedlnosti chce skončit ve funkci 1. března. Oznámil to v úterý předseda hnutí Andrej Babiš. Válková je v současné době nemocná.

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD si myslí, že by prezident měl respektovat rozhodnutí ministryně skončit.

Podle ústavního právníka Jiřího Hřebejka není ale v ústavě stanovená lhůta, do kdy musí prezident demisi přijmout.

Toho během svého funkčního období několikrát využil i předchozí prezident Václav Klaus.

„V případě, že by se pan prezident rozhodl demisi odmítnout, a koalice by trvala na změně na této pozici, pak je cestou navrhnout panu prezidentovi odvolání paní ministryně Válkové. Z textu ústavy vyplývá, že prezident musí takový návrh akceptovat,“ řekl Sobotka.

Helena Válková ve vládě | Foto: Český rozhlas

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme