Putna profesuru přijme. Boj o akademické svobody tím však podle něj nekončí

Martin C. Putna akceptuje dohodu prezidenta Miloše Zemana a ministra školství Petra Fialy a profesuru z rukou ministra školství přijme. Řekl to dnes odpoledne novinářům v Praze na Hradčanském náměstí. Boj o svobodu akademického vyjadřování však podle něj přijetím profesury nekončí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademik Martin C. Putna na briefingu na Hradčanském náměstí v Praze

Akademik Martin C. Putna na briefingu na Hradčanském náměstí v Praze | Zdroj: ČTK

„Já v tuto chvíli akceptuji návrh, který mi prezentoval ministr školství profesor Fiala, to znamená, převezmu profesorský dekret z jeho rukou. Dohodneme se potom v pravý čas, kdy a jakým způsobem to nastane,“ řekl Putna ke jmenování.

Dodal zároveň, že převzetím dekretu nekončí boj o svobodu akademického vyjadřování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění kolem jmenování Martina C. Putny profesorem sleduje redaktorka Lenka Jansová

„Nekončí to, že jednotliví vědci a jednotliví občanští aktivisté budou manipulováni, zdržováni, ohrožováni ve svých občanských postojích, toto se bude dít i nadále. V mém případě, zdá se, pokus o takovéto zadržení nevyšel,“ uvedl Putna.

Putna po zveřejnění prezidentových výhrad minulý týden naznačil v rozhovoru pro Český rozhlas, že problémy s jeho jmenováním mohou souviset s jeho kritikou vůči Zemanovi. Postup dokonce přirovnával k praktikám před Únorem 1948, kdy prý byli kritici komunistů vytlačováni ze společenského prostoru.

V dnešním prohlášení na Hradčanském náměstí Putna uvedl, že co neprošlo v jeho případě, nemělo by prý v České republice projít ani v žádném dalším.

Putnovi předá dekret ministr Fiala. Zeman navrhl, aby profesory v budoucnu nejmenoval prezident

Číst článek

„Moje výhoda nebo nevýhoda byla v tom, že jsem osoba mediálně známá. V případě osob, které nejsou tak mediálně známé, by mohlo k podobným a horším věcem docházet dále. A pokud jsem ve svém vlastním případu byl a nadále budu krajně zdrženlivý, slibuji tímto, že v případech jiných nebudu zdrženlivý,“ řekl Putna.

Miloš Zeman v souvislosti s jmenováním Putny v minulosti vysvětlil, že mu vadí text „Katolické buzny zdraví Bátoru“ na transparentu, s nímž akademik vystoupil na pražském pochodu homosexuálů.

Důvody slyšel ministr

Dnes Zeman důvody nespecifikoval, s tím, že je sdělil ministru školství Fialovi. Po dohodě s ním nakonec oznámil, že Putnovo jmenování schválí. Profesuru ovšem nepředá on, ale ministr. Na schůzce kromě toho zazněl i návrh, aby v budoucnu jmenoval profesory právě ministr školství, a prezident nikoli.

„Pro mě je tato dohoda na jedné straně poměrně levnou daní v případě jednoho z mnoha set profesorů, i když znovu zdůrazním, že si této osoby na základě důkazů, které jsem panu ministrovi předložil, absolutně nevážím, ale na druhé straně je podmíněna právě citovaným návrhem, který pan ministr předloží vládě, tedy konkrétní změnou vysokoškolského zákona,“ řekl Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

K prezidentovým výhradám k jmenování Martina C. Putny mluvili na Radiožurnálu Zemanův kancléř Vratislav Mynář, bývalý kancléř Ivo Mathé a komentátor ČRo Petr Nováček

Nejasné či nedostatečné zdůvodnění toho, co Zemana k pochybnostem o Putnově jmenování vedlo, však řadě lidí vadí. Přiblížit prezidentovy pohnutky nechtěl ani jeho kancléř Vratislav Mynář s tím, že se jedná o Zemanovy osobní důvody.

Bývalý rektor AMU a také bývalý prezidentský kancléř Ivo Mathé označil prezidentovo počínání, kdy ohlašoval, že má proti Putnově profesuře výhrady, za „několikadenní svévoli“.

„To byly vlastně malicherné, nějaké naprosto subjektivní důvody, které patří do nějakého jiného režimu než do demokracie, kterou tady máme,“ poznamenal Mathé.

Podotkl zároveň, že podpis prezidenta při jmenování je symbolický. „Prezident není od toho, aby analyzoval nějaké důvody, proč vědecké rady příslušných univerzit navrhly jmenování profesora,“ doplnil Mathé.

Odlišit aktivistu a pedagoga

Nové nebo podrobnější informace o Zemanových námitkách proti Putnově profesuře nepřinesl ani rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, který se s prezidentem sešel vpodvečer.

„Musím říct, že nezazněly žádné další zvláštní důvody oproti tomu, co už je známo z dosavadního průběhu nebo z dosavadních informací z médií. Řekl bych, že jsou to zejména otázky řekněme názoru na způsob veřejné prezentace pana docenta Putny,“ řekl Hampl v České televizi.

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček poznamenal, že za celou kauzou mohou stát osobní antipatie.

Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Fiala | Foto: ČTK

Připomněl například, že Martin C. Putna byl kritikem opoziční smlouvy, jejímž byl Zeman spolustrůjcem, či se zapojil do prezidentské kampaně Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga. Napsal také článek o „zlém dědkovi z Vysočiny“, v němž narážel na „manipulátorskou genialitu některých adeptů“ prezidentského úřadu.

„Mimochodem velmi zevrubně se vědecky zabýval otcem současného ministra zahraničních věcí. A právě z jeho prací je zřejmé, že to byl vlastenec, a nikoli s prominutím polonácek nebo nácek, jak si tady někdo myslí, takže tam mohou být určité osobní antipatie,“ připomněl Nováček jedno z témat probíraných v prezidentské kampani.

Podle něj je v úvahách o jmenování Putny třeba odlišovat jeho aktivismus od pedagogické činnosti.

„Pokud ten aktivismus neproniká na akademickou půdu, pokud docent Putna neovlivňuje svými politickými názory své studenty, a ti, kteří ho znají, i jeho nadřízení z fakulty tvrdí, že v žádném případě, tak to spolu nemá co dělat,“ uzavřel Nováček.

Lenka Jansová, Veronika Neprašová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme