profesor

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Fajt versus Zeman: k soudu míří další žaloba kvůli jmenování profesorů

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt měl být už rok a půl profesorem. Loni v květnu se ale prezident Miloš Zeman rozhodl jeho jmenovací dekret nepodepsat. Zdůvodnil to tím, že si chtěl Fajt přičíst k platu část sponzorského daru od banky, která galerii podporuje. Fajt pak podal stejně jako další dva vysokoškolští učitelé na prezidenta žalobu. Spor kunsthistorika Jiřího Fajta a Miloše Zemana projedná Městský soud v Praze.

| dp |Zprávy ze světa

Předpovídal jeho vítězství, teď profesor věstí, že Trumpa zažalují. Impeachment by ho mohl připravit o funkci

„Profesor předpovědi“ Allan Lichtman dostal svou přezdívku proto, že se mu podařilo správně předpovědět prakticky všechny vítěze prezidentských voleb v USA od roku 1984, včetně těch v roce 2016, kdy za vítěze označil Donalda Trumpa. Teď ale podle americké CNN předpovídá, že republikán bude čelit impeachmentu, neboli ústavní žalobě, která by ho mohla funkce ještě zbavit.

|Lenka Jansová, Anna Kottová |Zprávy z domova

Noví profesoři převezmou dekrety. Tři, které prezident odmítl jmenovat, mezi nimi nebudou

V napjaté atmosféře si půjde 42 profesorů do pražského Karolina pro jmenovací dekret. Tři kandidáti, které prezident odmítl jmenovat, mezi nimi nebudou. Dekrety profesorům předá náměstek pro vysoké školy a výzkum Jaromír Veber. Řešení sporu čeká na novou ministryni školství Kateřinu Valachovou. Prezident ji jmenuje ve středu.

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Kandidáti na prefosory, které prezident odmítl jmenovat, se chtějí sejít s premiérem

Trojice kandidátů na profesory, které odmítl jmenovat prezident, se chtějí sejít s vládou a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Miloš Zeman ani po čtvrteční schůzce s ministrem školství Marcelem Chládkem z ČSSD a rektory dotčených vysokých škol svůj postoj změnit nehodlá. Udělit profesorský titul Jiřímu Fajtovi, Ivanu Ošťádalovi a Janu Eichlerovi dál odmítá.