Profesor chemie Andreas Fath z německé univerzity Hochschule Furtwangen v pátek ve Smiřicích na Královéhradecku na 88. kilometru toku Labe zahájil projekt nazvaný Pure Elbe.
Pavel Tuleja, který má nahradit Helenu Langšádlovou na pozici ministra pro vědu výzkum a inovace, čelí nařčení, že publikoval v tzv. predátorském časopise. O co jde, popsal pedagog Daniel Münich.
Španělský penzista Ricardo Vidan uběhl šestidenní závod na západě Čech. 82letý penzista začal běhat po Olympijských hrách v Barceloně v roce 1992, před tréninkem ale dává přednost rovnou závodění.
Mezi novými profesory jsou technici, lékaři, právníci, fyzici či chemici. Jmenovací dekret si tak z rukou prezidenta převzalo 21 žen a 72 mužů, které na získání titulu navrhly rady vysokých škol.
V tajné volbě získal hlasy osmi z deseti přítomných členů výboru. Senát o souhlasu s Wintrovým jmenováním bude rozhodovat za týden po projednání nominace v senátním výboru pro lidská práva.
Když se přednášky přesunuly na internet, atraktivní ženy o tuto výhodu na rozdíl od mužů náhle přišly. „Bonus za krásu“ se u nich od začátku online výuky snížil o 80 procent, uvádí studie.
„Pokud chceme, aby ženy na univerzitě studovaly, tak máme odpovědnost za to, aby jim tu bylo dobře jak psychicky, tak fyzicky,“ říká expertka na sexuální násilí z Edinburské univerzity.
„U občanů a kritiků, kteří nesdílejí jejich pohled na věci a politicky je nepodporují, populisté zpochybňují, jestli vůbec k lidu patří,“ tvrdí profesor Princetonské univerzity Jan-Werner Müller.
Mezi 78 novými profesory je 13 žen. Nejvíce jich tradičně navrhla Univerzita Karlova, a to 37. Šest návrhů předložila Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava.
Z žen navrhly vědecké rady třeba odbornici na patologickou fyziologii a popularizátorku vědy Julii Dobrovolnou, která se specializuje na výzkum stresu, nebo významnou uměleckou šperkařku Evu Eisler.
Na obranu svobody projevu se ale postavilo dost lidí zvučných jmen. Otevřený dopis adresovaný vedení Vysoké školy ekonomické podepsaly desítky vědeckých pracovníků, kteří na VŠE pracují.
Laureátem Ceny Václava Havla za lidská práva se stal profesor Ilham Tohti, hlasatel nenásilného boje za práva Ujgurů. Ocenění si ale převzít nemohl, protože je již pět let ve vězení.
Kvůli vyšším poplatkům se Čechům zvednou náklady na dovolenou. Za jednu noc by mohli zaplatit na taxách až 50 korun za noc. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Bývalý prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář, který podle etické komise Filozofické fakulty UK publikoval opsané texty, zřejmě bude moci zůstat docentem a pravděpodobně i profesorem.
Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety fyzika Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta už na jaře 2015. Soud mu věc loni vrátil k novému rozhodnutí, které učinil v listopadu.
Tyrrell obdržel čestné doktoráty Masarykovy univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění. První z jeho dvou svazků „nejrozsáhlejší monografie o Leoši Janáčkovi“ vydá nakladatelství Host.
Spor fyzika Ivana Ošťádala s prezidentem Milošem Zemanem o jmenování profesorem bude znovu řešit pražský městský soud. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud.
Prezident Miloš Zeman podepsal ve středu jmenovací dekrety 52 profesorů vysokých škol. Podle dostupných informací tak odsouhlasil všechny navržené kandidáty.
Jste-li docentem a projdete poměrně náročným schvalovacím procesem, měl byste se na jeho konci stát profesorem. Alespoň to předpokládá platné znění vysokoškolského zákona.
Spory navazující na nejmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem se přenesly k Ústavnímu soudu. Počátkem května obdržel stížnost Ošťádala a Univerzity Karlovy.
Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt měl být už rok a půl profesorem. Loni v květnu se ale prezident Miloš Zeman rozhodl jeho jmenovací dekret nepodepsat. Zdůvodnil to tím, že si chtěl Fajt přičíst k platu část sponzorského daru od banky, která galerii podporuje. Fajt pak podal stejně jako další dva vysokoškolští učitelé na prezidenta žalobu. Spor kunsthistorika Jiřího Fajta a Miloše Zemana projedná Městský soud v Praze.