Rakouské blokády hranic trvají

Český ministr vnitra Stanislav Gross se při dnešním jednání ve Vídni nedohodl se svým rakouským protějškem Ernstem Strasserem na uvolnění provozu na hraničních přechodech mezi oběma zeměmi. Ty nyní blokují odpůrci jaderné elektrárny Temelín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká vláda se proto hodlá obrátit na orgány Evropské unie s žádostí o pomoc při řešení této situace. Pravidla umožňují konzultace i České republice, která je pravděpodobně využije, řekl Gross. Rakouský ministr opětovně odmítl použití policejních jednotek na rozehnání demonstrantů, kteří blokují provoz na rakousko-českých přechodech Dolní Dvořiště, Studánky a Přední Výtoň. Demonstranti jsou disciplinovaní a demonstrace neodporují rakouskému právu, poznamenal Strasser.

Gross svému rakouskému protějšku tlumočil velké znepokojení české strany kvůli blokádám hraničních přechodů a upozornil,že zastavením provozu dochází k porušování řady vzájemných smluv mezi oběma zeměmi. Řekl však zároveň, že občané mají právo vyjádřit svůj názor i formou protestů. Gross připustil, že během jednoho setkání nemůže dojít k vyřešení napjaté situace.

Kabinet premiéra Miloše Zemana vyzval rakouskou vládu, aby ještě ve středu do 23:00 SELČ zajistila uvolnění blokovaných hraničních přechodů mezi oběma zeměmi. V opačném případě je česká vláda připravena obrátit se na EU se žádostí o pomoc.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme