Babiš obhájil post šéfa ANO, za dva roky už kandidovat nebude. Prvním místopředsedou je Havlíček

Bývalý premiér Andrej Babiš v sobotu na celostátním sněmu podle očekávání znovu obhájil pozici předsedy hnutí ANO. Obdržel 76 z celkových 95 hlasů, tedy 80 procent. Zdrželo se 13 delegátů, proti jich bylo šest. Ve volbě Babiš stejně jako v minulosti neměl protikandidáta. V předvolebním projevu uvedl, že za dva roky už na pozici šéfa subjektu kandidovat nebude. Prvním místopředsedou zvolili delegáti bývalého vicepremiéra Karla Havlíčka

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:01 12. 2. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a první místopředseda Karel Havlíček

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a první místopředseda Karel Havlíček | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Babiš se rozhodl vstoupit do politiky na podzim 2011. ANO se po parlamentních volbách v roce 2013 stalo součástí vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), kde Babiš zastával funkci ministra financí. Vládu opustil v květnu 2017 poté, co se Sobotka rozhodl pro jeho odvolání kvůli nejasnostem kolem podnikání a majetkových poměrů.

Po volbách v roce 2017 utvořilo ANO zprvu samostatně menšinovou vládu, která nezískala důvěru. Od června 2018 pak ANO vládlo společně s ČSSD při toleranci komunistů, Babiš byl premiérem. Po říjnových volbách ale hnutí skončilo v opozici, kabinet utvořily Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se STAN.

Za své priority pro další funkční období Babiš v kandidátském projevu označil kontakt s občany, aktivní práci v hnutí a stínovou vládu, kterou ANO nedávno ustavilo. „Moc děkuji za podporu, vážím si toho a těším se na spolupráci,“ řekl delegátům po volbě.

Na předchozím sněmu ANO v únoru 2019 získal Babiš ve volbě hlasy 206 z 238 delegátů, tedy 86,5 procenta. V roce 2017 obdržel 195 z 210 hlasů, o dva roky dříve dostal všechny platné hlasy.

Babiš přisuzuje porážku hnutí ANO ve volbách pandemii. Na sněmu zrekapituloval své působení

Číst článek

Volba prvního místopředsedy

Prvním místopředsedou hnutí ANO zvolili delegáti bývalého vicepremiéra Karla Havlíčka. V prvním kole volby dostal 82 z 93 hlasů. Měl tak větší podporu než bývalý premiér Babiš. V hlasování, do kterého vstupoval s deseti krajskými nominacemi, neměl Havlíček protikandidáta. Nominace měla i bývalá vicepremiérka Alena Schillerová, která však usiluje jen o místo řadové místopředsedkyně.

Havlíček se v minulém volebním období postupně stal ministrem průmyslu a obchodu a později i ministrem dopravy a místopředsedou kabinetu v Babišově vládě. V loňských volbách se dostal do sněmovny, kde se stal místopředsedou poslanců ANO. Členem ANO je od loňského října.

V sobotním kandidátském projevu uvedl, že se po loňských sněmovních volbách rozhodl pro vstup do ANO, aby společně s hnutím ukázal, že neumí jen vládnout, ale také si věci odpracovat v regionech a odspodu. „Rozhodl jsem se, že nepřijmu žádnou nabídku z byznysu a budu se ANO věnovat naplno,“ řekl. Je připraven pomáhat ve sněmovně šéfce poslanců ANO Schillerové i předsedovi hnutí Babišovi.

Havlíček ve své řeči vyzdvihl, jak se Česku dařilo pod vedením ANO ekonomicky. „Byli jsme nadšení, dávali tomu všechno, ale přišel covid a museli jsme během několika dnů změnit řízení země, pustit se do krizového řízení v naprosto mimořádných podmínkách,“ konstatoval. Byť připustil i některé chyby, stojí si za klíčovými rozhodnutími kabinetu a je přesvědčen o tom, že „šla správným směrem“.

Post prvního místopředsedy ANO byl od října 2020 neobsazený. Vzdal se ho tehdy Jaroslav Faltýnek po nočním setkání s tehdejším ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) v restauraci, která měla být podle protikoronavirových opatření zavřená.

Faltýnek se kandidatury na pozici místopředsedy hnutí vzdal. Nominaci dostal z Olomouckého kraje.

Další místopředsedové

Místopředsedy ANO zůstali bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec a dřívější šéf Sněmovny Radek Vondráček, nově jsou jimi bývalá ministryně financí a nynější šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Delegáti je zvolili na dnešním celostátním sněmu v Praze.

Bývalý první místopředseda ANO a šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek, místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová a ostravský primátor Tomáš Macura se před volbou kandidatury vzdali. Na čtyři pozice tudíž kandidovali čtyři lidé.

Hlasovalo 93 delegátů. Vondrák získal 81 hlasů, Brabec 80, Vondráček 77 a Schillerová 74. Sněm bude po přestávce pokračovat volbou řadových členů předsednictva, rozhodčí a smírčí komise a kontrolní komise.

zuj, pik, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme