Sněmovna dala českým pašerákům v Thajsku naději

Radku Hanykovicsovi a Emilu Novotnému, českým pašerákům drog odsouzeným k mnohaletému vězení v Thajsku, svitla naděje, že by si mohli odpykat zbytek trestu doma. Poslanci totiž schválili smlouvu mezi Českou republikou a Thajským královstvím o předávání pachatelů trestných činů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Více než 100 poslanců podpořilo předání dvou českých občanů uvězněných v Thajsku českým úřadům. Česko se ve smlouvě zavazuje, že uzná thajské rozsudky nad svými občany, a Thajsko zase souhlasí s tím, aby si Češi zbytek trestu odpykali podle českých procesních předpisů. Smlouva platí i obráceně.

Pro Čechy to znamená, že budou moci požádat v souladu s českým trestním řádem o prominutí zbytku trestu nebo dostat milost od prezidenta. Návrh však ještě musí projít Senátem.

Jiří Payne z ODS však tvrdí, že smlouva, která byla s Thajskem sjednána kvůli pašerákům drog, je proti zájmům České republiky. "Pašeráci drog se od teďka budou moci volněji pohybovat v Asii, nebudou jim hrozit tak vysoké tresty a ve své podstatě smlouva směřuje proti naší politice, kterou se snažíme vyrovnávat s šířením drog v České republice," prohlásil Payne.

Jiřího Payna s úžasem poslouchal ministr spravedlnosti Jarlslav Bureš a pak zdůraznil, že každý demokratický stát usiluje o to, aby jeho občané vykonávali trest odnětí svobody na jeho území a podle jeho právního řádu. "Je v souladu se zájmy České republiky, aby se chovala jako slušný demokratický stát a aby usilovala o to, aby její občané, byť by stokrát porušili ta či ona ustanovení trestního práva, vykonávali tresty na území České republiky."

Bureš dodal, že vzhledem k výjimečně dlouhodobému trestu může dojít k podmínečnému propuštění až po uplynutí dvou třetin doby, na kterou byli pachatelé odsouzeni do vězení.

Před sedmi lety zadržela thajská policie Emila Novotného na letišti v Bankoku se čtyřmi kilogramy heroinu. Podle dostupných informací jej k převozu drogy najala nigerijská narkomafie. Novotný dostal padesát let. Královská amnestie mu pobyt ve vězení později zkrátila o sedm let.

O rok později se tentýž příběh opakoval: Radek Hanykovics, dvě a půl kila heroinu, padesát let. Po odvolání trest snížen na polovinu. Podle ministr zahraničí Jana Kavana by oba mohli být doma do konce roku.

Podobné smlouvy, jaká byla nyní uzavřena s Thajskem, plánuje naše země dojednat i s dalšími státy - například s Čínou nebo Marokem. Pro řadu zejména evropských států je vydávání občanů k trestnímu stíhání anebo odsouzených upraveno mezinárodní úmluvou.

Vladimír Hrubý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme