Sněmovna dala českým pašerákům v Thajsku naději

Radku Hanykovicsovi a Emilu Novotnému, českým pašerákům drog odsouzeným k mnohaletému vězení v Thajsku, svitla naděje, že by si mohli odpykat zbytek trestu doma. Poslanci totiž schválili smlouvu mezi Českou republikou a Thajským královstvím o předávání pachatelů trestných činů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Více než 100 poslanců podpořilo předání dvou českých občanů uvězněných v Thajsku českým úřadům. Česko se ve smlouvě zavazuje, že uzná thajské rozsudky nad svými občany, a Thajsko zase souhlasí s tím, aby si Češi zbytek trestu odpykali podle českých procesních předpisů. Smlouva platí i obráceně.

Pro Čechy to znamená, že budou moci požádat v souladu s českým trestním řádem o prominutí zbytku trestu nebo dostat milost od prezidenta. Návrh však ještě musí projít Senátem.

Jiří Payne z ODS však tvrdí, že smlouva, která byla s Thajskem sjednána kvůli pašerákům drog, je proti zájmům České republiky. "Pašeráci drog se od teďka budou moci volněji pohybovat v Asii, nebudou jim hrozit tak vysoké tresty a ve své podstatě smlouva směřuje proti naší politice, kterou se snažíme vyrovnávat s šířením drog v České republice," prohlásil Payne.

Jiřího Payna s úžasem poslouchal ministr spravedlnosti Jarlslav Bureš a pak zdůraznil, že každý demokratický stát usiluje o to, aby jeho občané vykonávali trest odnětí svobody na jeho území a podle jeho právního řádu. "Je v souladu se zájmy České republiky, aby se chovala jako slušný demokratický stát a aby usilovala o to, aby její občané, byť by stokrát porušili ta či ona ustanovení trestního práva, vykonávali tresty na území České republiky."

Bureš dodal, že vzhledem k výjimečně dlouhodobému trestu může dojít k podmínečnému propuštění až po uplynutí dvou třetin doby, na kterou byli pachatelé odsouzeni do vězení.

Před sedmi lety zadržela thajská policie Emila Novotného na letišti v Bankoku se čtyřmi kilogramy heroinu. Podle dostupných informací jej k převozu drogy najala nigerijská narkomafie. Novotný dostal padesát let. Královská amnestie mu pobyt ve vězení později zkrátila o sedm let.

O rok později se tentýž příběh opakoval: Radek Hanykovics, dvě a půl kila heroinu, padesát let. Po odvolání trest snížen na polovinu. Podle ministr zahraničí Jana Kavana by oba mohli být doma do konce roku.

Podobné smlouvy, jaká byla nyní uzavřena s Thajskem, plánuje naše země dojednat i s dalšími státy - například s Čínou nebo Marokem. Pro řadu zejména evropských států je vydávání občanů k trestnímu stíhání anebo odsouzených upraveno mezinárodní úmluvou.

Vladimír Hrubý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme