Sněmovna schválila vládě reformu veřejné správy

Za rok mají být zrušeny okresní úřady. Jejich agenda přejde částečně na kraje, částečně na pověřené obce. Předpokládá to druhá etapa reforma veřejné správy, kterou ve středu poslanci vládě schválili v prvním čtení. Marně se vládní navrh pokoušela ODS zamítnout. Občanští demokraté varovali především před tím, že reforma bude příliš drahá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Vláda podle ministra vnitra Stanislava Grosse splnila svůj slib a návrh druhé etapy reformy samosprávy předložila tak, aby bylo možno ukončit činnost okresních úřadů do 31. prosince 2002. Za nejdůležitější označil Gross tu předlohu, která převádí povinnosti okresních úřadů na zhruba 200 pověřených obcí. Pověřené obecní úřady s rozšířenou působností přeberou od okresů takřka všechny povinnosti, které se přímo týkají občanů a kvůli nimž museli jezdit do vzdálených okresních měst.

Stanislav Gross přiznal, že počet úředníků vzroste a převod kompetencí z okresních úřadů na pověřené obce bude v příštím roce stát jednu miliardu 200 miliónů korun. Gross ale zároveň dodal: "Jestliže budu pasažér Českých drah a rozhodnu se, že budu cestovat druhou třídou, tak za druhou třídu něco zaplatím a druhé třídě přísluší určitý standard. Jestliže se rozhodnu, že pojedu první třídou, standard se zvýší a musím si připlatit. A to je stejné jako s reformou veřejné správy. Jestliže jsme se rozhodli, že chceme zkvalitnit výkon státní a veřejné správy a že chceme, aby byla pohodlnější pro občana, tak je logické, že do toho musíme něco zainvestovat."

ODS se marně snažila tuto část reformy zamítnout, protože je podle ní příliš drahá. Poslanec ODS Pavel Hrnčíř navíc nesouhlasí například s návrhem, že by se lidé mohli proti rozhodnutí obce odvolávat až na krajském úřadě. "Toto určitě není další případ posunu kompetencí shora dolů, blíže občanům, jsou-li odvolací orgány na úrovni okresů nahrazeny odvolacími orgány na úrovni krajů. Při známé velmi velké frekvenci odvolání se bude jednat o dosti velké vzdálení hojně využívaného úřadu," domnívá se Hrnčíř.

Po zániku okresních úřadů by na obce s rozšířenou působností přešla například evidence obyvatel, vydávání občanských průkazů a pasů, řidičských průkazů. Obce povedou také registraci motorových vozidel a budou schvalovat jejich technickou způsobilost. Obce budou mít také na starosti ochranu přírody a krajiny, evidenci odpadů, ochranu zemědělského půdního fondu, správu lesů, myslivost a rybářství. Vyřizovat budou i žádosti o sociální podporu, vyplácet sociální dávky a povedou živnostenský rejstřík.

Vladimír Hrubý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme