Soud zpřísnil tresty třem mačetovým útočníkům z Nového Boru. Až na 17,5 roku

Vrchní soud v Praze posílá za mačetový útok v Novém Boru do vězení Vojtěcha Husáka na 17,5 roku a Jakuba Žigu i Antonína Sinu shodně na 15 let. Rozsudek je pravomocný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K pražskému vrchnímu soudu, který dnes projednával mačetový útok v Novém Boru, přišli obviněné podpořit četní příbuzní

K pražskému vrchnímu soudu, který dnes projednával mačetový útok v Novém Boru, přišli obviněné podpořit četní příbuzní | Zdroj: ČTK

Největší překvapení čekalo v soudní síni na Antonína Sinu, jehož čin přehodnotil soudce Vladimír Král z těžkého ublížení na zdraví na nedokonanou vraždu, a stráví tak ve vězení o 12 let více, než byl původní verdikt Krajského soudu v Liberci.

„Cítím to čistě jako exemplární trest, takže si počkáme na písemné vyhotovení a určitě půjdeme do dovolání,“ uvedla Sinuova obhájkyně Romana Staňková.

Jakubovi Žigovi soud verdikt potvrdil a Vojtěchovi Husákovi zpřísnil o rok a půl.

Posouzení viny jednoho z mladistvých se vrací k novému projednání. Druhý dostal stejný trest jako u soudu první instance.

Přehrát

00:00 / 00:00

K verdiktu se vyjadřovali starosta Nového Boru Jaromír Dvořák a ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček

Romští útočníci zranili v srpnu 2011 v novoborském baru tři muže. Jejich útok byl roznětkou několika protiromských demonstrací na severu Čech. Pro zmírnění etnického napětí v severních Čechách tedy přijal region řadu preventivních opatření.

„Přivedlo nás to k řadě věcí a k zamyšlení a skutečně k systematické práci s lidmi, kteří propadli sociálním sítem,“ říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák a doufá, že verdikt přinese do regionu konečně klid.

K stabilizaci situace, kterou se snažilo město najít, přispěla podle Jaromíra Dvořáka především policie. „Někdy to zní drsně, ale někdy přece jenom má ta pasivní represe význam,“ shrnuje Jaromír Dvořák a konkretizuje další opatření:

„Prostupné bydlení, práce s lidmi, romské hlídky, taneční kroužky a podobné věci, které možná nestojí zas až tolik peněz, ale mají svůj obrovský význam. Nerozlišoval bych to jenom na Romy a ne Romy, protože sociálním sítem propadla i celá řada lidí, kteří Romové nejsou.“

Rozsáhlý projekt terénních programů pro celý Liberecký kraj připravila i Agentura pro sociální začleňování. „Jsou to specialisté, kteří pomáhají především v rodinách, kde jsou děti, které potřebují zvláštní podporu pro zdárnou výchovu a vzdělávání,“ potvrzuje ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Český rozhlas, Květa Moravcová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme