Soud zprostil obžaloby vydavatele i tvůrce knihy s projevy Adolfa Hitlera

Vydavatelé knihy s názvem Adolf Hitler: Projevy odešli od soudu bez trestu. Brněnský krajský soud dnes v odvolacím řízení zprostil obžaloby majitele vydavatelství Guidemedia Pavla Kamase a Lukáše Nováka i tvůrce publikace Stanislava Beera. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat jen dovolání k Nejvyššímu soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Spolumajitel vydavatelství Pavel Kamas odcházel ze soudní síně s úsměvem. Verdikt podle něj potvrdil, že u nás existuje svoboda slova.

„V tomto procesu se probírala jedna jediná otázka, a to je svoboda slova. Jsem rád, že jak první, tak i druhý stupeň soudu chápe přirozenost věcí. Jedna žena nemůže být těhotnější než druhá a tak je to i se svobodou slova - buď je, anebo není. Zatím to vypadá, že je. Aspoň podle tohoto rozhodnutí,“ dodal Kamas.

Státní zástupkyně nechtěla verdikt komentovat. Obžaloba ve vydání publikace s osmnácti projevy nacistického diktátora spatřovala propagaci nacismu a schvalování genocidy. Za to hrozilo obžalovaným až deset let vězení.

Hájili se tím, že genocidu neschvalují a vydáním projevů čtenářům předložili historické dokumenty. Záleží prý na lidech, jaké závěry si z nich udělají.

Před soudem v minulosti stanul také vydavatel Hitlerovy knihy Mein Kampf (Můj boj). Nejprve dostal podmíněný trest, nakonec jej ale Nejvyšší soud v březnu 2005 zprostil viny. (zdroj: ČTK)

Obžaloby je už v září zprostil městský soud v Brně. Podle tehdejšího verdiktu není možné dovodit, že komentáře mezi projevy vyjadřují názory jejich autora. Podle soudu se neprokázal ani vliv knihy na současné neonacistické hnutí.

Státní zástupce Jan Petrásek se však tehdy proti zprošťujícímu rozsudku odvolal. Justice by podle jeho názoru měla podobné činy stíhat.

Kniha vyšla v roce 2012 v nákladu 10 tisíc kusů. V létě 2014 byl titul vyprodán a Guidemedia musela vydat dotisk.

Vlasta Gajdošíková, Jakub Šídlo, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme