Súdánský prezident nařídil propuštění Petra Jaška, do Česka se vrátí se Zaorálkem

Súdánský prezident Umar Bašír nařídil propuštění Čecha Petra Jaška, který byl v zemi odsouzen k mnohaletému trestu vězení. Informovala o tom agentura AFP, a to s odvoláním na súdánského ministra zahraničí. Mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová následně potvrdila, že Jašek přiletí do ČR ještě v neděli večer společně s českou delegací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Jašek je na cestě zpět do Česka. Na fotce s Lubomírem Zaorálkem a velvyslankyní v Egyptě Veronikou Kuchyňovou Šmigolovou | Foto: Oficiální twitter Lubomíra Zaorálka

Ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek se vydal do Súdánu vyjednávat o Jaškově propuštění poté, co byl Čech podle ministerstva zahraničí v lednu odsouzen k 20 letům vězení (AFP s odkazem na Jaškova advokáta uvádí 24 let). "Beru to jako úspěch české diplomacie," sdělil následně Zaorálek k Jaškovu propuštění na svém twitteru.

"Letadlo přistane na letišti ve Kbelích. Mělo by se tak stát dnes mezi 23. hodinou a půlnocí," sdělila v neděli odpoledne mluvčí Valentová. Po příletu by měl následovat briefing přímo na letišti.

Jašek byl v Súdánu zadržen v roce 2015, podle české diplomacie tam byl na misionářské výpravě a jeho cílem bylo pomáhat místním křesťanům. Súdánské úřady ale proti němu a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi přečinů, mimo jiné padlo i obvinění z činnosti proti státu.

Podle organizace Release International byla čtveřice stíhána za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle této organizace pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme