Trestnost kupčení s voličskými hlasy jde do 3. čtení

Kupčení s voličskými hlasy by mohlo být trestný čin. Poslanci propustili do posledního čtení novelu trestního řádu, která je o tento trestný čin doplněna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vchod do volební místnosti v Libčicích nad Vltavou | Foto: Jana Huzilová

Tomu, u koho se prokáže, že chtěl zaplatit někomu peníze za to, že bude volit jinou stranu, než by volil bez úplatku, nebo vůbec k volbám šel, hrozí až tříletý trest vězení.

Neznamená to ale, že by měla policie číhat před volebními místnostmi a odchytávat voliče nebo stíhat politické strany za rozdávání předvolebního guláše.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podstatu úpravy vysvětlil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Nový trestný čin by měl postihovat především podobné masové akce, kdy se sváželi v uvozovkách voliči k volbám autobusy a podobně.

Autoři návrhu - ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil, vicepremiérka za věci veřejné Karolina Peake a poslanec TOP 09 Jan Farský - nezapírají, že je inspirovalo dění v Krupce na Teplicku, kde ke kupčení s hlasy došlo.

Podle ministra Jiřího Pospíšila by měl být trestný čin kupčení s voličskými hlasy uplatňován jen u tak výrazných případů:

„Samozřejmě, nelze potrestat ty, co provádějí běžný průběh volební kampaně – rozdávají květiny, koláčky. Ale má to být, pokud někdo poskytne někomu výraznou majetkovou výhodu právě s cílem, že za to musí volit jinak, než by hlasoval.“

„Takové jednání je velmi nebezpečné, protože narušuje průběh svobodných voleb, ovlivňuje vůli voličstva mělo by tedy být trestné,“ zdůraznil Pospíšil.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme