Tři procenta navíc nestačí, říkají zástupci nemocnic

Nemocnicím by měly zdravotní pojišťovny poslat příští rok v průměru o tři procenta víc než letos. Platby se ale nebudou zvedat plošně. Polepší si hlavně zařízení, která si nyní stěžují, že jsou podfinancovaná. Platit se totiž nebude paušálem, ale za jednotlivé diagnózy a s přihlédnutím k počtu pacientů, které v nemocnici ošetří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace oka v Havlíčkově Brodě | Foto: Milan Kopecký

„Pro zařízení, dejme tomu, středního typu, v tomto případě i krajské nemocnice, je tento způsob úhrady příznivější než pro fakultní nemocnice,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hejtman kraje Vysočina a předseda Asociace krajských nemocnic Jiří Běhounek a náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek mluví o úhradové vyhlášce v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Zástupci zdravotnických zařízení tvrdí, že tři procenta navíc nestačí, protože je o větší částky připraví inflace a zvýšená daň z přidané hodnoty (DPH) na potraviny nebo léky. Potvrdil to hejtman kraje Vysočina a předseda Asociace krajských nemocnic Jiří Běhounek.

„Dvě až tři procenta jsou skutečně tak, jak bylo deklarováno, málo, protože ty nemocnice, především krajské a malé byly podfinancovány, protože jednak musely zvedat platy sestrám, jednak lékařům, a jednak příští rok na ně dopadne i platba DPH,“ řekl.

Domnívá se, že nemocnice budou muset hledat veškerá možná úsporná opatření, především v provozních výdajích, nákupech materiálu, energií a tak dále.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich.mp3

„Ale pokud to nebude stačit, tak se to samozřejmě může promítnout i v tom, že budou mít obtíže nebo problémy splnit nárůst mezd tak, jak bylo dohodnuto. My jsme ale opakovně deklarovali jako hejtmani, že všechny peníze, které na mzdy přijdou, tak, jako jsme to udělali v roce 2011, tak i v roce 2012 našim pracovníkům ve zdravotnických zařízeních krajů posuneme,“ uvedl Jiří Běhounek.

ČTĚTE TAKÉ: Nemocnice dostanou příští rok asi o tři miliardy víc než letos

„My nebudeme mít v příštím roce víc peněz než v letošním. Takže my v reálných příjmech, čili to, co si za ty peníze koupíme, budeme mít o 3,8 procenta méně než v letošním roce. Budeme muset šetřit kde se dá, jak na materiálech, investicích, na obnově zdravotnické techniky, ale bohužel budeme muset šetřit i na mzdách,“ potvrdil v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich.

ČTĚTE TAKÉ: Malé nemocnice se bojí, že nebudou mít na zvýšení platů lékařům

„My jsem řekli, že to navýšení hovoří o jistém průměru. U krajských nemocnic ten průměr vychází poněkud pozitivněji, nicméně u každého jednoho zařízení bude skutečně záležet na tom, do jaké míry bude schopno vlastně vyprodukovat tu péči,“ řekl Petr Nosek.

Celkem počítá vedení ministerstva zdravotnictví s tím, že příští rok bude zdravotní systém hospodařit s 226 miliardami korun. Ministr zdravotnictví Leoš Heger teď odešle dokončenou úhradovou vyhlášku k připomínkám.

Štěpánka Čechová, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme