Veřejnost se rozloučila s Jiřím Kodetem

Smutečně vyzdobená historická budova Národního divadla v Praze byla dnes místem posledního rozloučení s významným českým hercem Jiřím Kodetem, který zemřel 25. června ve věku 67 let. Pietního obřadu se vedle členů rodiny, přátel a hercových kolegů zúčastnil i prezident Václav Klaus. Odpoledne se pak uskutečnil smuteční akt ve strašnickém krematoriu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozloučení s Jiřím Kodetem v Národním divadle | Foto: ČTK

Herectví tohoto svérázného muže a vyhlášeného bonvivána jsme mohli obdivovat v divadle i ve filmu. Za totality ale mohl hrát jen malé a záporné role, netajil se totiž svým nesouhlasem s režimem.

Největší herecké příležitosti dostal až v 90. letech - za výkon ve filmech Knoflíkáři a Pelíšky získal dokonce České lvy. Smutek nad ztrátou přítele a kolegy neskrýval v sobotu ani Miroslav Donutil. Pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál uvedl:

"Na Jirku nikdy nezapomenu, protože na kamarády se nezapomíná a myslím si, že na něj nezapomene většina lidí, která měla možnost ho kdy vidět."

Představitel mnoha divadelních a filmových rolí měl mezi herci pověst šaramantního aristokrata se sarkastickým vtipem, ale taky svérázného individualisty a cholerika. A právě takového si ho diváci nejvíc pamatují i z role ve filmu Pelíšky. Třeba ze scénky o vánočním odlévání olova, kde prohlásil: "Dávám bolševikovi rok, maximálně dva."

Prezident Václav Klaus předloni herci udělil státní vyznamenání.

Marika Táborská, Silvie Havelková, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme