Veřejnost se rozloučila s Jiřím Kodetem

Smutečně vyzdobená historická budova Národního divadla v Praze byla dnes místem posledního rozloučení s významným českým hercem Jiřím Kodetem, který zemřel 25. června ve věku 67 let. Pietního obřadu se vedle členů rodiny, přátel a hercových kolegů zúčastnil i prezident Václav Klaus. Odpoledne se pak uskutečnil smuteční akt ve strašnickém krematoriu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozloučení s Jiřím Kodetem v Národním divadle | Zdroj: ČTK

Herectví tohoto svérázného muže a vyhlášeného bonvivána jsme mohli obdivovat v divadle i ve filmu. Za totality ale mohl hrát jen malé a záporné role, netajil se totiž svým nesouhlasem s režimem.

Největší herecké příležitosti dostal až v 90. letech - za výkon ve filmech Knoflíkáři a Pelíšky získal dokonce České lvy. Smutek nad ztrátou přítele a kolegy neskrýval v sobotu ani Miroslav Donutil. Pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál uvedl:

"Na Jirku nikdy nezapomenu, protože na kamarády se nezapomíná a myslím si, že na něj nezapomene většina lidí, která měla možnost ho kdy vidět."

Představitel mnoha divadelních a filmových rolí měl mezi herci pověst šaramantního aristokrata se sarkastickým vtipem, ale taky svérázného individualisty a cholerika. A právě takového si ho diváci nejvíc pamatují i z role ve filmu Pelíšky. Třeba ze scénky o vánočním odlévání olova, kde prohlásil: "Dávám bolševikovi rok, maximálně dva."

Prezident Václav Klaus předloni herci udělil státní vyznamenání.

Marika Táborská, Silvie Havelková, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme