Vláda se bojí, že akcie ČEZu koupí ruská firma, píší HN

Hospodářské noviny informují o tom, že kabinet Mirka Topolánka nechce vypsat soutěž na prodej akcií firmy ČEZ. Důvodem jsou obavy, že by je mohly koupit ruské společnosti. O vydání dětí do zahraničí by měl podle Práva rozhodovat speciální soud. Mladá fronta Dnes se zabývá návrhem ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze, že by sanitky měly mít absolutní přednost v dopravě. Kdo zaplatí stavbu fotbalového stadionu Slavie v Praze - Vršovicích? Odpověď nabízejí Lidové noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Vláda nechce vypsat výběrové řízení na prodej akcií ČEZu, bojí se totiž ruských firem. Jak vysvětlují Hospodářské noviny, při tendru hrozí riziko, že akcie energetické firmy koupí například Gazprom nebo jiný ruský gigant. To je ale podle vlády nebezpečné. Ministerstvo financí proto zřejmě akcie ČEZU dá na kapitálový trh a firma je obratem koupí.

Stát chce prodat asi sedm procent akcií energetické společnosti. Za to by mohl získat až třicet miliard korun. Ty potom vloží do Státního fondu dopravní infrastruktury. Ve hře je ale i možnost, že k prodeji nakonec nedojde. Pak by vláda musela sáhnout do rezerv, nebo zvýšit schodek státního rozpočtu.

Spory o vydání dětí do ciziny by měl řešit speciální soudní senát. Jeho zřízení navrhuje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Informuje o tom dnešní Právo. Senát by posuzoval případy, kdy jeden z rodičů - cizinec žádá o vydání dítěte do zahraničí. Podle Pospíšila soudci v těchto případech často nerozhodují v zájmu dítěte. Proto je třeba je proškolit. Ministerstvo navíc vydá letáky, které upozorní na úskalí svatby s cizincem či cizinkou.

Praxi soudů nižší instance nedávno kritizoval i Nejvyšší soud. Neziskové organizace mají zase výhrady k činnosti Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Ten se ale brání tím, že soudní průtahy často způsobují sami rodiče.

Rychlá záchranná služba by měla mít absolutní přednost v dopravě. Podle Mladé fronty Dnes to navrhuje ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz. Už požádal náměstka pražského primátora Rudolfa Blažka, aby inicioval změnu zákona. Absolutní přednost by měli mít i hasiči a policisté. Podle Blažka je ale takový požadavek nereálný. Možností je udělovat vyšší tresty těm, kdo zapnuté majáčky nerespektují.

Záchranářská vozidla se s ostatními řidiči na silnicích občas střetnou. Policie dává většinou vinu těm druhým. Právě včera ale soud uložil podmínečný trest řidiči hasičského auta, které se loni v červnu srazilo s tramvají.

Ekologičtí farmáři dostanou letos rekordní dotace od Evropské unie. Nabídka biopotravin v Česku se tak možná významně rozšíří, píší Hospodářské noviny. Už teď se ekologicky hospodaří asi na sedmi procentech české půdy. Přesto poptávka po biopotravinách významně přesahuje nabídku. Podle biozemědělců je to tím, že mají vysoké náklady a dodávají zboží v malých sériích. Navíc se věnují hlavně chovu krav, náročnější výroba je zatím neláká.

Biopotraviny jsou dražší, ale obsahují méně nezdravých látek. Ekologičtí zemědělci totiž nesmějí používat chemická hnojiva nebo prostředky proti škůdcům. Takové výrobky jsou většinou bez konzervantů, ale náchylnější k mikrobiálnímu znečištění. Biomléko či hlávkový salát není sice o nic výživnější než běžné zboží, zato je ale chutnější, tvrdí zemědělci.

Fotbalová Slavia Praha si nejspíš stavbu vršovického stadionu zaplatí úplně sama. Měl by stát asi miliardu korun. Jak píší Lidové noviny, Městská část Praha 10 měla původně přispět asi dvěma sty miliony korun. Za to ale požadovala, aby stadion byl národní a sloužil i klubu Bohemians 1905. Ten má ale jiné priority.

Chce především rekonstruovat domovské zázemí - takzvaný Ďolíček, který leží nedaleko. Kdyby se klub přece jen rozhodl stadion v Edenu využívat, musel by mít polovinu sedaček v barvách Klokanů - tedy se zelenobílými pruhy. Všechny tři strany se tak nakonec zřejmě nedohodnou.

Julie Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme