Cenu K. H. Borovského získal šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Josef Pazderka, uspěl i Jan Fingerland

Šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Josef Pazderka získal Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za loňský rok. Porota ocenila Pazderku za významný počin v české žurnalistice. Český rozhlas uspěl i v další kategorii – Cenu Daniela Anýže za zahraniční zpravodajství dostal komentátor a publicista Českého rozhlasu Jan Fingerland.

Praha (Aktualizováno: 21:13 6. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Pazderka, Anna Šabatová a tým, který se podílí na tvorbě podcastu Na Východ!

Josef Pazderka, Anna Šabatová a tým, který se podílí na tvorbě podcastu Na Východ! | Foto: Ondřej Besperát | Zdroj: Nadace OSF

Pazderka navíc zvítězil společně s Ondřejem Soukupem v kategorii Audiovizuální rozhovor nebo diskuse za epizodu jejich společného podcastu Na Východ! s podtitulem Requiem za Donbas aneb Jak industriální region s pestrou směsicí svérázného obyvatelstva mizí před očima.

Podcast Českého rozhlasu Plus se zaměřuje na postsovětský prostor a vychází od října 2023. Posluchačům nabízí kontext současného dění, zároveň odhaluje skryté souvislosti a pohledy do zákulisí, na které není prostor v běžném zpravodajství.

Cenu Karla Havlíčka Borovského dostávají autoři nebo autorky za společensky přínosné texty, ať už analytického, nebo investigativního charakteru.

„Novinařina je vždycky spolupráce. Děkuji všem, kdo mě na téhle dobrodružné cestě v různých fázích doprovázeli. V neposlední řadě děkuji Českému rozhlasu za bezpečný přístav, který pořád stojí o kvalitu a nebojí se experimentovat. Moc si toho vážím,“ uvedl Pazderka k ocenění Karla Havlíčka Borovského.

„V neposlední řadě chci poděkovat Ondřejovi Suchanovi a vedení zpravodajství, které dává těmto šíleným projektům, které vznikají narychlo, šanci,“ dodal. Cenu jim předala bývalá ombudsmanka a ochránkyně lidských práv Anna Šabatová.

Izraelská odveta neodveta konflikt s Íránem ukončila neukončila

Číst článek

Analytika a komentátora Českého rozhlasu Plus Jana Fingerlanda porota ocenila za významnou novinářskou práci týkající se zahraničí. „Snažím se psát s odstupem a nadhledem, ale současně neztratit zaujetí a pohroužení do svých témat,“ říká. Cenu Daniela Anýže za zahraniční zpravodajství udělila porota v rámci Novinářské ceny vůbec poprvé.

‚Nezastupitelná role‘

Oběma novinářům poblahopřál generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. „Gratuluji Josefu Pazderkovi k získání Ceny Karla Havlíčka Borovského. V dnešní době je třeba si stále víc a víc vážit zápalu a vytrvalosti zkušených a uznávaných novinářů, mezi které se Josef Pazderka bezpochyby řadí. Těší mne, že jeho práce je nejen vidět a slyšet, ale je zároveň oceněna takto významnou a věhlasnou cenou,“ uvedl.

„Stejně tak gratuluji Janu Fingerlandovi, kterému byla udělena Cena Daniela Anýže za zahraniční zpravodajství. Jan Fingerland dlouhodobě patří mezi naše velmi respektované odborníky a pro pořad Názory a argumenty Českého rozhlasu Plus tvoří přínosné analýzy a komentáře. Získaná ocenění potvrzují, že média veřejné služby mají v mediální sféře nezastupitelnou roli,“ dodal Zavoral.

Josef Pazderka působil mimo jiné v zahraniční redakci České televize, třeba jako stálý zpravodaj v Moskvě a ve Varšavě. Vedl také online deník Aktuálně.cz a od října 2022 je šéfredaktorem Českého rozhlasu Plus. Je držitelem čtyř Novinářských cen, například za reportáž z hladomoru v Somálsku.

Jan Fingerland působí v Českém rozhlase od roku 2008 a je držitelem Ceny Ferdinanda Peroutky. Vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a pracovní zkušenosti získal také jako redaktor zahraničního zpravodajství České televize.

V pořadu Názory a argumenty Českého rozhlasu Plus pokrývá nejen politická témata, ale je rovněž autorem příspěvků z kultury, historie a náboženství. V roce 2022 mu vyšla literární prvotina zvaná Hebrejky: Biblické matky, démonky, královny i milenky, jež se zaměřila na příběhy biblických žen ve znevýhodněném postavení, pojaté z různých interpretačních pohledů.

Vítězové Novinářské ceny 2024

Cena Karla Havlíčka Borovského

 • Josef Pazderka, Český rozhlas

Cena Daniela Anýže za zahraniční zpravodajství

 • Jan Fingerland, Český rozhlas

Audiovizuální rozhovor nebo diskuse

 • Josef Pazderka a Ondřej Soukup, Český rozhlas

Psaný rozhovor

 • Vít Svoboda, Deník N

Inovativní žurnalistika

 • Tým Aktuálně.cz

Ekonomická žurnalistika

 • Filip Zelenka, E15

Novinářská křepelka pro mladé novináře do 33 let

 • Darja Stomatová, Česká televize

Psaná reportáž

 • Stanislav Krupař, Magazín Reportér

Regionální žurnalistika

 • Stanislav Biler, Alarm

Audiovizuální reportáž

 • Barbora Loudová, Česká televize

Komentář

 • Radka Smejkalová, Deník N

Analyticko-investigativní žurnalistika

 • Adéla Jelínková a Christine Havranová, Seznam Zprávy

Cena veřejnosti

 • Adéla Jelínková a Christine Havranová, Seznam Zprávy

 

Vít Andrle, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme