Výbuch v Koryčanech poškodil i sousední domy. Jeden z nich je podle statika neobyvatelný

Jeden z rodinných domů v sousedství domu v Koryčanech na Kroměřížsku, který zničil středeční výbuch, je podle statika neobyvatelný. Po explozi má poškozenou konstrukci, hasiči proto zajistili stabilizaci objektu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Exploze si vyžádala životy dvou zasahujících dobrovolných hasičů, další čtyři lidé utrpěli zranění. Výše škody způsobené středečním výbuchem zatím stále není známá.

Koryčany (Kroměřížsko) (Aktualizováno: 10:53 17. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Statik zjistil zhoršení stavu vnější konstrukce jednoho ze sousedních domů | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Ve čtvrtek večer se podle mluvčí na štítové stěně sousedního domu objevily nové praskliny, na místo proto znovu vyjížděli profesionální hasiči. „Po příjezdu hasiči ihned evakuovali obyvatele obou přilehlých rodinných domů a velitel zásahu na místo povolal statika,“ uvedla Javoříková.

Při zásahu u výbuchu rodinného domu v Koryčanech zemřeli dva dobrovolní hasiči

Číst článek

Velení zásahu si podle ní spolu se statikem prohlédlo obě budovy v těsném sousedství domu, který exploze zcela zdemolovala.

„Bylo zjištěno, že došlo ke zhoršení stavu vnější konstrukce jednoho z objektů, který se nachází vedle rodinného domu zničeného výbuchem. Statik zakázal užívání tohoto objektu a nařídil zajištění jeho obvodových konstrukcí,“ uvedla mluvčí.

Hasiči se podle ní postarali o stabilizaci rohu domu, a to z vnějšku i uvnitř. Konstrukce zajistili pomocí stabilizačních stojek a výdřevy, kterou na místo dopravil speciální kontejner z Kroměříže.O dalším osudu objektu rozhodne statik.

„Paní má v Koryčanech děti, takže je u dětí. Její bydlení neřešíme. Uvidíme, jestli statické zajištění byla jen pojistka nebo se budou muset dělat stavební úpravy,“ doplnil pro Radiožurnál místostarosta Koryčan Lubomír Daníček.

Výbuch prověřuje policie jako obecné ohrožení z nedbalosti. Právní kvalifikace se ještě může změnit. Před explozí majitelé prováděli v domě rekonstrukci. Při ní bylo poškozeno plynové potrubí, což vedlo k následnému výbuchu, řekla policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Exploze si vyžádala životy dvou dobrovolných hasičů, kteří kvůli úniku plynu do domu přijeli. Zranění jsou jejich dva kolegové a další dva lidé.

Michal Sladký, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme