Ze slabikáře se děti učily číst už v 16. století

Školní rok končí a prvňáčci odkládají slabikáře. Děti se z nich učily číst už v 16. století. Z té doby totiž pochází první dochovaný slabikář, takzvaný Prostějovský, z roku 1547. Převratnou ale byla učebnice učitele národů Jana Amose Komenského Orbis sensualium pictus - Svět vnímatelný v obrazech. Z něho se učil jazyky i svět kolem například Johann Wolfgang Goethe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve staré škole v Polné u Jihlavy jsou dodnes k vidění lavice, ve kterých se učily děti v 18. století. | Foto: Městské muzeum Polná

Sbírku starých slabikářů má knihovna pražského Pedagogického muzea Jana Amose Komenského. „Tento je ještě ručně kolorovaný,“ říká Magdaléna Šustová z muzea o slabikáři z první poloviny 19. století.

Přehrát

00:00 / 00:00

jak se slabikář měnil v čase zjišťovala redaktorka Klára Bílá v knihovně pražského Pedagogického muzea Jana Amose Komenského

„Ve slabikářích z tohoto období se používaly třeba i úryvky ze Starého zákona. Vůbec to bylo hodně dělané přes náboženství. Což samozřejmě už na konci 19. století přestávalo být. I tím, jak zase zeslaboval dozor církve nad školami,“ dodává.

Ale právě malby, malíři a ilustrátoři je to hlavní, co spojuje všechny slabikáře, i když s velkými proměnami. Dlouho dobu totiž v těchto učebnicích vládlo psací písmo, až v době 1. republiky převážilo písmo tiskací.

„Na ilustracích se podíleli poměrně renomovaní umělci, jako byl třeba Mikoláš Aleš, Marie Fischerová-Kvěchová nebo třeba Adolf Kašpar,“ přibližuje Šustová.

První slabikáře byly malé

Dnes se liší i formáty knížek, které dětem pomáhají ke čtení. „První slabikáře bývaly relativně docela maličké. Pak se dlouho držely ve formátu A5 a teprve vlastně slabikář ze 70. let je relativně větší,“ vysvětluje Šustová.

V knihovně nechybí ani novější slabikáře. Patří mezi ně například slabikář, který vyšel v 90. letech a který ilustrovala Helena Zmatlíková. „A tady je jeden z těch posledních slabikářů, který ilustroval Matěj Forman,“ říká Šustová a upozorňuje, že některé nové slabikáře jsou už v měkké vazbě. „To záleží na tom, kolik do toho investují výrobci,“ dodává.

Dnešním dětem ale nic z toho nevadí: „Mně se tam líbily ty obrázky; Mně ty básničky, co byly na začátku těch povídání někdy.“

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme