Zeman po volbách odpočívá na Vysočině. Program začne plánovat, až se vrátí do Prahy

Miloš Zeman po vítězství v prezidentských volbách odpočívá na Vysočině. Do Prahy se z Nového Veselí na Žďársku vrátí ve čtvrtek a začne plánovat program pro další dny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expremiér a prezidentský kandidát Miloš Zeman ve své předvolební kanceláři na Hradčanech | Zdroj: ČTK

Na Vysočině má naplánované schůzky s osobními podporovateli, sympatizanty a přáteli. Pozdraví také voliče v Novém Veselí, kde byla voličská účast vysoká a příznivá právě pro Zemana.

Miloš Zeman se ujme funkce prezidenta 8. března. Už teď se ale spekuluje o jeho prvních krocích a prioritách.

V médiích se rozjely nejrůznější teorie. Asi nejdál zachází server Aktuálně.cz. Miloši Zemanovi se prý otevírají netušené možnosti - pád premiéra Petra Nečase, nastolení úřednického kabinetu, změna ústavy vedoucí k prezidentskému systému. Vyplývá to z dokumentů, které sám Zeman prý v kampani zveřejnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejbližším programu Miloše Zemana mluvila v Ranním interview Radiožurnálu jeho mluvčí Hana Burianová.

Reakce zástupců vlády přišla brzy. Premiér Petr Nečas dal najevo, že vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně, a ne prezidentovi. Kabinet podle něj bude pokračovat, dokud bude mít v dolní komoře většinu a schopnost prosazovat svůj program.

Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Nováčka se bude Zeman snažit být výbojným a průbojným prezidentem:

„Jestli se mu to podaří v současné politické konstelaci, o tom silně pochybuji. Určitě ale o sobě dá vědět už jen proto, abychom si všichni uvědomili, že bude prezidentem, který to, co sliboval, míní taky splnit. To bude základní problém, protože řadu z toho splnit nemůže, protože na to prezidentské kompetence nestačí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O Zemanovi mluvil v Ozvěnách dne komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

V nejbližších dnech se ale bude muset Zeman věnovat situaci v Ústavním soudu. Po dnešním dni klesne počet soudců o tři na 12. A to je nejmenší možný počet, ve kterém je plénum Ústavního soudu ještě usnášeníschopné. Letos přitom vyprší mandát ještě dalším šesti soudcům.

„Ve chvíli, kdy by odešla celá letní skupina plus všichni ti, kteří do té doby zmizí a nebyli by nahrazeni, Ústavní soud přestane jednat jak v plénu, tak velmi pravděpodobně ve formátu senátu rozhodujících o ústavních stížnostech, což znamená, že se zastaví veškerá agenda. Na Ústavním soudu bude pouze přibývat spisů a nebude jich ubývat,“ vysvětluje ústavní právník Jan Kysela.

Zemanova mluvčí Hana Burianová potvrdila v Ranním interview Radiožurnálu, že se Zeman s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským telefonicky spojil.

Dvě ochranky najednou

Zemanův pobyt na Vysočině střeží dvě ochranky. „Stále s ním pokračuje několik členů ochranky, která je od soukromé firmy. Součástí je už i policejní ochranka. Co jsem měla možnost vidět oba týmy v akci, myslím si, že to bylo naprosto skvělé, kromě karambolu v České televizi,“ říká Burianová.

Miloš Zeman málem upadl, když ho překvapil před povolební debatou schod v České televizi.

„Zakopl jsem na vašich schodech a nikdo z ochranky mě nezachránil. Musel jsem se zachránit sám, na rozdíl od Fidela Castra jsem neupadnul a neskončil v nemocnici,“ řekl v České televizi Zeman.

Členové ochranky se na Vysočině ubytovali v blízkém penzionu, kdykoli jsou k dispozici na zavolání a Zemana pravidelně kontrolují.

Nikola Bojčev, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme