Bývalý rektor Tomáš Zima oznámil kandidaturu na Hrad. O úřad se chtějí ucházet víc než dvě desítky lidí

Bývalý rektor Univerzity Karlovy a vedoucí prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima chce kandidovat na prezidenta. Uvedl to v rozhovoru pro Deník. Noviny rozhovor zveřejní v pátečním vydání, úryvek ve čtvrtek poskytly ČTK. Lékař a biochemik Zima chce nejprve usilovat o získání podpisů občanů, ke kandidatuře potřebuje podpis aspoň 50.000 lidí. V rozhovoru pro Blesk.cz připustil, že by o podpoře mohl jednat i s politiky.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:20 26. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zíma

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima oznámil kandidaturu na Hrad (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Po určitém váhání a hlavně po setkání s mnoha přáteli a lidmi z celé republiky jsem se rozhodl, že se zeptám občanů, zda mě v kandidatuře podpoří. Celý život jako lékař pomáhám lidem, učím a předávám studentům své znalosti. Vedl jsem lékařskou fakultu i Univerzitu Karlovu, získal jsem zkušenosti v zahraničí. Chci proto své služby nabídnout společnosti s tím, že je třeba spojovat a představit vizi spokojené, bezpečné země bez extrémů,“ řekl Deníku. Podpisy nutné pro kandidaturu na prezidenta začal tento měsíc sbírat také odborový předák Josef Středula.

Zima na Blesk.cz řekl, že bude nejprve zkoušet nasbírat potřebné podpisy lidí. „Tím neříkám, že nejednám s politiky,“ poznamenal. Na dotaz, zda by je požádal o podporu, řekl, že to nevylučuje. S žádnou stranou ale zatím nejednal, podle svých slov by chtěl být nadstranickým kandidátem. Začátek kampaně chce financovat z vlastních zdrojů, v brzké době plánuje otevřít transparentní účet, na který mu lidé budou moci přispívat.

Středula, Babiš, Nerudová? Nový prezident musí vzbudit naději a na nikoho neútočit, říká politoložka

Číst článek

Podle pětapadesátiletého Zimy by vláda měla dělat víc pro lidi ohrožené zdražováním i za cenu vyššího schodku státního rozpočtu. „Nebál bych se ani otevřít téma snížení DPH na základní potraviny, energie a pohonné hmoty. Stát by si tím sice snížil příjem, ale lidem by umožnil důstojně žít,“ uvedl v Deníku Zima, který byl před rokem 1989 členem komunistické strany.

Během pandemie covidu se stal tehdejší rektor terčem kritiky kvůli prosazování názoru, že by si neriziková většina lidí měla na koronavirus vytvořit přirozenou imunitu. Sám byl na začátku minulého roku kvůli těžkému průběhu covidu hospitalizován.

V roce 2019 vedení UK v čele se Zimou čelilo kritice kvůli smlouvě s firmou Home Credit ze skupiny PPF Petra Kellnera, která má silné zastoupení i v Číně. Home Credit poté od smlouvy odstoupil s prohlášením, že nechce být vtahován do iracionálních debat. Zima se pak omluvil, že neodhadl reakci na uzavření smlouvy.

Hlavu státu budou Češi vybírat začátkem příštího roku. Jako největší favorité se zmiňují šéf opozičního hnutí ANO a miliardář Andrej Babiš a někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, kandidaturu ale ještě oficiálně neoznámili.

Celkem se chtějí o prezidentský post ucházet zatím víc než dvě desítky lidí, mezi nimi třeba podnikatel Karel Janeček, komik Miloš Knor, senátor Marek Hilšer, advokátka Klára Long Slámová, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, šéf hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES Jakub Olbert nebo teolog a mediální expert Ivo Mareš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme