Arabové milují táwillu a domino

Hrajete si rádi? Právě o hrách táwila a domino, které hýbou Blízkým východem a zabírají Arabům část volného času i času s jejich vlastní rodinou bude dnešní zajímavost našeho zpravodaje na Blízkém východě Jaromíra Janeva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prodavač pečiva | Foto: Jiří Hošek

Znáte šachovnici obrácenou vzhůru nohama, kde jsou jakoby nakreslené bílé a tmavé kužele? A na nich bílé a tmavé žetony? Hra táwila je nejoblíbenější hrou na Blízkém východě. Tahle má různé varianty. Nejznámější z nich je marocká hra- maghribíja. Účelem je pomocí házení kostek přemístit 15 žetonů z protilehlého rohu do svého rohu.

Složitější varianta mahbúsa- řekněme "na zamčenou" - má tu zvláštnost, že všude tam, kde nemáte dva své žetony najednou, vás může protivník zamknout a tím vás zdržet. Hru Táwila umí doslova každý, i když ne každý ji hraje.

V tomto ohledu se lidí dělí na hráče a diváky. Ať přijdete kamkoli, všude ji hrají, například majitelé sousedních obchůdků, nebo obchodní partneři, nebo kamarádi. Například obyvatel syrského Damašku Mohamed Al Omarí, k tomu říká: "Mám táwillu rád a hraji ji velmi často S přáteli, jen tak pro zábavu. V rodině ne, protože ani manželka ani Matak, která s námi žije to nehrají. A s přáteli se u toho dobře povídá a semeleme úplně všechno. Vlastně vyřešíme celý svět - všechny jeho problémy Tedy, jenom slovně."

Táwila plní doma podobnou funkci jako u nás Člověče nezlob se, karty nebo dáma. Je to sice téměř neuvěřitelné, ale platí to v celém arabském světě. Zajímavé je, že to, co padne na kostkách se neříká arabsky, ale persky nebo turecky.

Irák a Egypt jsou zase známé hraním domina. V kavárnách a čajovnách, tam kde se v jiných zemích hrává Táwila a pokuřuje k tomu vodní dýmka, v Egyptě a v Iráku je to domino. Hráči si poslepu vyberou polovinu hracích kamenů, nastavějí si je před sebe a pak s nimi mlátí o stůl jako hráči mariáše s kartami.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme