Bělorusové volí poslance a rozhodují o Lukašenkovi

V Bělorusku ráno začaly kontroverzní parlamentní volby a referendum o změně ústavy. Hlasování je provázeno obavami opozice, že výsledky budou autoritářským režimem zmanipulované. Ústavní novela má prezidentovi Alexandru Lukašenkovi umožnit, aby se v roce 2006 ucházel o třetí prezidentský mandát. Lukašenko v předvečer voleb a referenda odmítl kritiku západních pozorovatelů, že by hlasování nebylo svobodné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby v Bělorusku | Foto: EPA

První odhady výsledku referenda založené na dotazování voličů opouštějících volební místnosti mluví jasně ve prospěch prezidenta. Pro změnu ústavy a tedy možnost, aby Lukašenko i potřetí a případně víckrát kandidoval na prezidenta, je skoro 85% občanů.

Dopoledne se k hlasování dostavil i sám prezident. Na otázku běloruské televize, jak v referendu hlasoval, řekl: "Hlasoval jsem normálně. Pro Bělorusko. Dal jsem hlas stabilitě, našemu státu, míru v naší zemi a všichni mne v tom podporují."

Prostřednictvím zahraničních novinářů vzkázal západním státům, aby se už přestaly tolik starat o Bělorusko a věnovaly se vlastním problémům, kterých mají podle prezidenta Lukašenka samy dost.

Ústřední volební komise těsně před volbami potvrdila vyškrtnutí několika dalších opozičních kandidátů z hlasovacích listin. Kandidáti podporovaní vládní garniturou tak mají ve volbách čím dál menší konkurenci.

Voleb a referenda se může zúčastnit 6 a půl milionu voličů. 40 procent z nich jsou důchodci, kteří jsou spokojení se současným stavem věcí. Většina jich bude hlasovat pro stabilitu, kterou pro ně symbolizuje prezident Lukašenko. Aby bylo referendum platné, musí se jej účastnit nadpoloviční většina voličů.

Dnešní volby uzavírají pětidenní maraton tzv. předtermínového hlasování. Už od úterka totiž mohli volit Bělorusové, kteří se z nejrůznějších důvodů nemohou dostavit k volbám ve svém okrsku dnes. Podle Ústřední volební komise do soboty takto hlasovalo 17% voličů.

Představitelé opozice tvrdí, že o výsledku voleb i referenda je už předem rozhodnuto. Prezident Lukašenko už dříve prohlásil, že věří, že všechna křesla ve 110členném parlamentu obsadí lidé naklonění jeho politice. První výsledky hlasování se v Bělorusku očekávají po 20. hodině.

Před běloruskými zastupitelskými úřady v celé Evropě včetně Prahy dnes probíhají demonstrace Lukašenkových odpůrců. Před velvyslanectvím v Praze se sešlo asi 40 demonstrantů s transparenty a svíčkami.

Pavel Novák, Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme