Bolívie obvinila Mexiko a Španělsko z podpory exprezidenta Moralese. Vyhostila jejich diplomaty

Bolívie vyhostila velvyslankyni Mexika a dva španělské diplomaty. Oznámila to v pondělí vláda v La Paz, podle níž tito diplomaté „nerespektovali svrchovanost Bolívie“. Prozatímní kabinet obviňuje Mexiko a Španělsko ze snahy pomoci spojencům bolivijského exprezidenta Eva Moralese. Zároveň uvedl, že vyhoštění neznamená přerušení diplomatických vztahů. Španělská vláda v reakci ohlásila vykázání tří bolivijských diplomatů, uvedly světové agentury.

La Paz/Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bolívijská policie u vjezdu na mexickou ambasádu v La Paz | Foto: David Mercado | Zdroj: Reuters

„Tito zástupci vlád Mexika a Španělska vážně porušili svrchovanost a důstojnost lidu a vlády Bolívie,“ zdůvodnila krok bolivijská prezidentka Jeanine Áňezová.

Mexická velvyslankyně María Teresa Mercadová, španělská diplomatka Cristina Borreguerová, která dočasně vede španělskou ambasádu v Bolívii, a španělský konzul Álvaro Fernández mají 72 hodin na odjezd ze země.

Bolívie vydala zatykač na exprezidenta Moralese. Argentina jej odmítá vydat, získal status uprchlíka

Číst článek

Madrid s odpovědí neotálel a označil trojici bolivijských diplomatů jako „persona non grata“, uvedla agentura AFP. Španělské ministerstvo zahraničí nespecifikovaným „členům bolivijského diplomatického a konzulárního personálu“ rovněž dalo 72 hodin na odchod ze země. Mexiko zase kritizovalo „politickou povahu“ bolivijského rozhodnutí a počínání své velvyslankyně nepovažuje za překročení mezinárodního práva.

Důvodem aktuální diplomatické roztržky je azyl, který Mexiko poskytlo desítce vysokých bolivijských politiků, včetně exministrů vlády předchozího prezidenta Moralese. Ti pobývají v rezidenci mexické velvyslankyně a na čtyři z nich bolivijská vláda vydala zatykače kvůli různým trestným činům.

Zdvořilostní návštěva

Azyl poskytlo minulý měsíc Mexiko i Moralesovi, který opustil vlast v listopadu, když po téměř 14 letech podal demisi pod tlakem demonstrací a velení armády. I na něj vydala tento měsíc bolivijská prokuratura zatykač kvůli obvinění ze vzpoury a terorismu proto, že po útěku do Mexika podněcoval své příznivce k nepokojům s cílem svrhnout bolivijskou vládu.

Španělské diplomaty vyhostila bolivijská vláda kvůli pátečnímu incidentu u budovy rezidence mexického velvyslanectví v La Pazu, kam jeli tito diplomaté doprovázeni ochrankou s kuklami na hlavách a podle bolivijských médií i se zbraněmi. Bolivijská vláda španělské diplomaty obvinila, že chtěli členům bývalé bolivijské vlády pomoci uprchnout ze země. Madrid to odmítl s tím, že diplomaté jeli na „zdvořilostní návštěvu“.

Morales nedostane amnestii, oznámila prozatímní hlava Bolívie Áňezová. Vláda ho obvinila ze vzpoury

Číst článek

Bolivijský ministr vnitra Arturo Murillo kritizoval Španělsko už o víkendu. „Není správné, aby si dělali, co chtějí. Už je to mnoho let, co jsme přestali být španělskou kolonií,“ uvedl Murillo. Zástupce bolivijského kabinetu Jorge Quiroga v neděli vyzval španělskou vládu, aby se za incident omluvila.

Morales nesmí kandidovat

Diplomatický spor Bolívie a Mexika, který vypukl po udělení azylu Moralesovi, prohloubila tento měsíc výrazně větší přítomnost policie a příslušníků bolivijských tajných služeb u rezidence mexické velvyslankyně v La Pazu. Podle Mexika omezovali pohyb jeho diplomatů a prohledávali jejich auta. Mexiko proto nedávno oznámilo, že se kvůli tomu chystá obrátit na Mezinárodní soudní dvůr.

Morales podal demisi 10. listopadu kvůli protestům, které vypukly po prezidentských volbách z 20. října. Morales volby podle nejvyšší volební instance v zemi vyhrál opět už v prvním kole, opozice a Organizace amerických států ale výsledky označily za zmanipulované. Po útěku do Mexika se Morales přesunul do Argentiny, odkud dál vede politickou kampaň. Bolívii čekají na jaře nové volby, v nichž Morales už nesmí kandidovat. Vedení jeho strany ho nicméně vybralo za šéfa své volební kampaně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme