Česko 0:0 USA

Chorvaté si připomněli vojenskou akci Bouře

Chorvatsko si v pátek připomnělo 10. výročí operace s názvem Bouře. Jejím cílem bylo znovudobytí území, na kterých byla v roce 1991 vyhlášená odštěpenecká Republika Srbská Krajina. Šlo o územní útvar, kde žila hlavně srbská menšina. Vzpomínkové akce se odehrály ve městě Knin, které bývalo baštou krajinských Srbů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt v Kninu | Foto: AFP

Pamětníci, veteráni bojů i vlastenecky naladění Chorvaté z celé země se sešli na sportovním stadionu v Kninu. Uctili minutou ticha 174 bojovníků padlých při operaci Bouře. Prezident Stjepan Mesič ve svém projevu vyzval k tomu, aby si Chorvaté přiznali, že mezi bojovníky nebyli jen ti, co bojovali za svou vlast, ale užívali zbraně i ve svůj prospěch.

Během vojenských operací na území Chorvatska opustilo své domovy přes 200 tisíc Srbů. Dosud se jich podle údajů OSN zpět vrátila necelá polovina. Projev prezidenta Mesiče byl často přerušován pískotem a skandováním jména jeho předchůdce Franja Tudžmana.

Premiér Ivo Sanader vzdal hold všem bojovníkům a také Tudžmanovi. Operaci Bouře označil za legitimní a oprávněné tažení proti samozvané republice srbská Krajina.

V Kninu, v srdci Chorvatska vlála zástava velkosrbských sil. Plán agrese byl jasný: spojit okupované části Chorvatska se srbskými oblastmi Bosny a Hercegoviny, vytvořit Velké Srbsko a dojít k Jadranu.

4.srpna ráno začala rozsáhlá operace proti Srbské Krajině s názvem Bouře. Nejsilnější útok byl vedený proti správnímu středisku Republiky Kninu. 5.srpna se jej Chorvatské armádě podařilo dobýt.

Pavel Novák, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme