Concorde dává sbohem obloze

Dneškem se definitivně uzavírá sedmadvacetiletá éra nadzvukových letounů Concorde. Odpoledne mají přistát tři stroje na londýnském letišti Heathrow. Jeden letí z New Yorku, druhý z Londýna do Edinburghu a pak přes Skandinávii zpět do Londýna a třetí legendární stroj dělá velký okruh nad Atlantikem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Concorde

Concorde | Foto: British Airways

Včera Concorde naposledy se zámožnými platícími cestujícími přistál na Kennedyho letišti v New Yorku. Teď letí naposledy zpět do Londýna a 100 míst pro pasažéry je do posledního místečka zaplněno celebritami, vrcholovými manažery leteckého průmyslu a zvláštními hosty British Airways.

Po sedmé hodině ranní newyorského času postříkaly letoun newyorské požární vozy černoveno-modro-bílou kapalinou symbolizující barvy Spojených států, Velké Británie a Francie. Dnešním cestujícím je co závidět, letenku za 6.336 dolarů totiž dostali zcela zdarma. Pasažéři poslední linky z New Yorku mají k snídani šampaňské a na talířích bude mezi vybranými lahůdkami skotský losos i kaviár.

Sedm Concordů britské flotily skončí podobně jako předtím francouzské stroje v muzeích. Nadzvukový div britské a francouzské techniky se stal obětí ztráty zájmu o rychlou ale zároveň drahou zaoceánskou přepravu. Podle britských odborníků to přímo souvisí s radikálním poklesem zájmu o drahou zaoceánskou přepravu pracovníků velkých firem po teroristických útocích na Spojené státy.

Jediná smrtelná nehoda tohoto stroje se stala v červenci 2000 - Concorde společnosti Air France se zřítil krátce po startu z Paříže. Zahynulo 113 lidí.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme