Demonstranti se stáhli od sídla hongkongské vlády, v protestech ale chtějí pokračovat

Tisíce demonstrantů se stáhly z centra Hongkongu kvůli obavám z tvrdého policejního zásahu. Aktivisté ale ustoupili jen o několik stovek metrů a v protestech hodlají pokračovat. Policie zatkla několik desítek účastníků demonstrací za narušování pořádku. Policisté se taky snažili rozptýlit dav slzným plynem a hrozili použitím gumových projektilů. Demonstranti požadují hlavně oslabení čínské kontroly nad autonomním městem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desetitisíce demonstrantů blokují hlavní silnici do finanční čtvrti Central | Zdroj: Reuters

„Vláda Hongkongu bude rezolutně vzdorovat nezákonným okupačním akcím hnutí Occupy Central. Policie bude nadále reagovat v souladu se zákonem,“ pohrozil předseda hongkongské Výkonné rady (de facto premiér) Leung Čchun-jing.

„Vyzývám občany ze všech sektorů hongkongské společnosti, aby se zapojili do racionální debaty mírovými a legálními prostředky. Musím znovu nahlas připomenout, že v roce 2017 bude moct pět milionů občanů přímo zvolit nového šéfa vlády, vůbec poprvé v historii,“ řekl Leung Čchun-jing.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme