EK: Česko je dobře připraveno na čerpání evropských peněz

Pochvala s výhradami, takové hodnocení vystavil Brusel Česku za přípravu na čerpání evropských peněz. Evropská komise zkoumala, jak se přistupující státy chystají na strukturální fondy, které pomáhají chudším oblastem v unii dohnat ty bohatší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Výrazně si díky penězům ze strukturálních fondů polepšili Irové, Portugalci či Řekové. Tyto peníze směřují na řadu projektů - řeší například potíže upadajících průmyslových zón, usnadňují rozvoj podnikání, jsou užitečné v boji s nezaměstnaností.

Na to, abychom mohli dostávat peníze ze strukturálních fondů musíme být dobře připraveni. Znamená to nastavit složitý mechanismus od přípravy projektů, přes schvalování, přejímaní peněz, až po kontrolu toho, jak se využívají.

Evropská komise zjistila, že patříme mezi země, které jsou na tom nejlépe, společně s Kyprem, Maltou a Estonskem. Všechny státy ale mají ještě resty. "Všichni se ještě musí dál snažit. Obrázek momentálního stavu v jednotlivých zemích se liší,nicméně všechny vykazují zájem s tím pohnout, ale čas se krátí a už není žádný prostor pro další zpožďování," varuje komisař pro rozšíření Günther Verheugen.

I Česko má rezervy. Komise má například obavy, že sklon ke komplikované administrativě může zdržovat schvalování projektů. Podle Bruselu také nemáme dost proškolených lidí, kteří budou mít využívání peněž z bruselské kasy na starosti.

Akutně také potřebujeme nový zákon o veřejných zakázkách. Ministr financí Bohuslav Sobotka doufá, že ho parlament schválí do konce roku. "Pokládám to za jednu z vládních priorit a doufám, že opozice odolá pokušení házet vládě klacky pod nohy v tomto klíčovém tématu, které by mohlo poškodit celou Českou republiku."

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme