Europoslanci budou brát jednotně 210.000 korun
Europoslanci si dnes po letitých tahanicích schválili nový status, podle kterého budou brát 7000 eur, tedy asi 210.000 korun. Poprvé v dějinách Evropského parlamentu tak budou mít zástupci všech zemí stejný plat. Dosud zákonodárce platí jednotlivé země ze svých národních rozpočtů, což vede k velkým rozdílům mezi mzdami. Nový systém ale bude fungovat až od roku 2009.
Pro návrh se vyslovilo 403 ze 732 europoslanců, proti bylo 89 a 92 se zdrželo hlasování. Definitivně ho musí stvrdit ještě Rada ministrů. Podle lucemburského ministra pro EU Nicolase Schmita členské státy status příští týden bez debaty schválí.
Čeští členové Evropského parlamentu byli podle všeho všichni pro. "Princip, aby všichni europoslanci brali stejně, je správný, protože za stejnou práci by měly být stejné peníze," řekl europoslanec ČSSD Libor Rouček. Systém jednotných platů považuje za logický i Jan Zahradil z ODS. "Samozřejmě, že pro poslance z nových členských států to bude znamenat vylepšení, o tom není pochyb," dodal.
Při všech minulých pokusech narazil tento zákon v poslední chvíli na odpor Německa, jemuž se nelíbila přílišná výše platů europoslanců, nebo Itálie, podle níž byly moc nízké. Zatímco Italové nyní berou přes 11.000 eur, Češi se musí spokojit se dvěma tisícovkami a maďarský člen Evropského parlamentu dostává měsíčně 800 eur.
Do roku 2009 budou mít europoslanci také možnost nárokovat vyšší cestovní výdaje, než jaké skutečně měli, protože Evropský parlament je proplácí nyní paušálně podle vzdálenosti. Poté jim budou hrazeny jen skutečné náklady proti předloženým letenkám a jízdenkám. Paušálně se už nemají hradit ani výlohy na spolupracovníky. To všechno má přitom přispět k transparentnosti příjmů a výdajů poslanců.