Evropská komise otevírá své nové sídlo

Těžký úkol dnes čeká budoucího předsedu Evropské komise José Barrosa. Na schůzce se šéfy politických frakcí v Evropském parlamentu se bude snažit vyřešit krizi, která nastala kvůli italskému kandidátovi na eurokomisaře. Jeden z parlamentních výborů totiž nedoporučil Rocca Buttiglioneho do funkce kvůli jeho kontroverzním výrokům o homosexuálech a ženách. Ať už bude složení komise jakékoli, nový tým se usadí v obřím bruselském paláci Berlaymont. Původní sídlo Evropské komise se opravovalo celých 13 let a stalo se symbolem neschopnosti belgického státu, o kterém se dokonce psaly knihy a točily filmy. Dnes odpoledne opravenou budovu slavnostně otevře šéf evropské exekutivy Romano Prodi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlaymont | Foto: Berlaymont2000

V roce 1991 se v paláci, který má tvar vraní nohy, našel azbest. Od té doby se táhla nekonečná oprava. Účet za Berlaymonstr jak se budově přezdívá - se nakonec nafoukl na víc než miliardu eur. Nový z velké části světle oranžový interiér znovu zabydlí co nevidět znovu úředníci. Aby se na ploše 242 tisíc metrů čtverečních neztratili, mají na stěnách speciální symboly. Ty jsou ovšem natolik komplikované, že byla vydaná brožurka pro jejich rozšifrování. Příští šéf komise José Barroso bude mít ze všech nejvíc prostoru - jeho kancelář má 12 oken, plně vybavenou kuchyň a také vlastní jídelnu.

Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme