Evropská unie otevírá svou kancelář v libyjském Benghází

Evropská unie bude mít diplomatické zastoupení v rebely ovládané části Libye. V sídle Přechodné národní rady, východolibyjském Benghází otevírá svůj úřad. Bude sloužit hlavně ke koordinaci projektů budování demokratických institucí státu a demokratické změny a podpoře vytváření občanské společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benghází | Foto: Martin Dorazín

Mise Evropské unie bude zatím v bengházském hotelu Tibesti, který si za své sídlo vybrali i pracovníci agentur OSN nebo diplomaté národních vlád. Několikačlenný tým Evropské služby pro vnější činnost povede její ředitel pro koordinaci pomoci v krizových situacích Agostino Miozzo.

Podle jednoho z členů týmu Guillerma Martineze je účelem mise připravit umístění stálého zastoupení Unie v Tripolisu, pokud to politické podmínky dovolí. Mise má koordinovat projekty pomoci a podpory jednotlivých členských zemí sedmadvacítky, které slouží k vybudování občanské společnosti a místních orgánů.

Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová označila otevření mise za důležitý signál podpory libyjskému lidu a ukázku toho, že Unie mění svá slova v činy. Celá sedmadvacítka ale zatím Přechodnou národní radu v Benghází za jediného reprezentanta Libye neuznala. Udělaly to jen Francie a Itálie.

Pavel Novák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme