Francouzská vláda schválila zákon zakazující zahalování

Francouzská vláda schválila návrh zákona, který zakazuje nošení takzvaných burek. Podle této normy se nesmí na veřejných místech nosit oděvy zakrývající obličej. Výjimku mají mít třeba motocyklisté, policisté, ale i účastníky karnevalů v maskách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniele už prý v nikábu ani není horko | Foto: Břetislav Tureček

Za porušení zákona hrozí pokuta 150 eur. Kromě toho má být možné nařídit povinnou účast v kurzech, kde by se pachatelé učili, co to jsou hodnoty francouzské republiky.

Státní rada má vůči navrhovanému zákonu výhrady, které sdílí i parlamentní opozice. Zákaz by se podle nich měl omezit jen na některé veřejné prostory. Proti jsou také muslimské organizace ve Francii.

Navzdory tomu vláda posílá zákon do parlamentu. Prezident Nicolas Sarkozy hájí zákaz slovy, že důstojnost je nedílná a občanství se má projevovat s odkrytou tváří.

Pokud parlament v létě zákon přijme, bude Francie po Belgii druhou evropskou zemí, kde plošný zákaz nošení burek bude platit.

Jan Pokorný, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme