Holandský farmář si české pohraničí zamiloval

Prodej pozemků cizincům je citlivé témata a každá česká vláda se tomu vyhýbala. Až teprve kabinet Petra Nečase přestal strkat hlavu do písku a prodej povolil. Nic se totiž nestane.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holandský farmář v Česku | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Kdo z cizinců chtěl, tak už dávno pozemky koupil, a to buď přes nastrčené figury, nebo přes legálně založené společnosti s ručením omezeným. Od ledna proto žádný výkup české a moravské země nehrozí. Navíc farmáři přijíždějí do Česka hospodařit a půdu ladem ležet nenechají. Příkladem je sedlák z Holandska, který se usadil v Žebrácích na Tachovsku.

Krávy čeká manikúra, tedy broušení paznehtů. Dobytek se brání, ale chlapi se vyznají a jednu po druhé nahánějí do boxů.

Brusku bere do ruky Erik, holandský zaměstnanec, který tu začínal jako student na praxi. „Moji rodiče mají farmu dokonce se stejným dobytkem, takže o tom něco vím. Doma pro mě práce ještě není, jinde v Holandsku jsem nic nesehnal. Tak jsem tady. Snad tu pár let zůstanu.“

Farma Blond Breeding patří rodině van Everdingen. Ti koupili statek hned po revoluci. Dneska mají tisícovku krav a býků na maso a k tomu dvanáct set hektarů polí a lesů. Víc pozemků se jim získat nepodaří.

„Největší zájem byl před deseti lety. Dnes už velké pozemky na prodej nejsou, “ říká Frederick plynulou češtinou se silným přízvukem a zdůrazňuje, že proti překupníkům, kteří stále ještě čachrují s restitučními nároky, nemá šanci. „Když půdu kupují velké investiční skupiny, to mi vadí. A možná ještě víc než Čechům. Já jako sedlák nemám šanci. Když přijde z Prahy nějaký překupník, zaplatí dvojnásob a je mu to jedno.“

Frederick van Everdingen si české pohraničí zamiloval | Foto: Ľubomír Smatana

Světlovlasý třicátník si české pohraničí zamiloval, členitý terén často brázdí s otcem na koních. Bydlí přímo na farmě, u dobytka je každý den a snaží se hospodařit jako doma v Holandsku. „U nás má farma sto hektarů. Tady jsou velké prostory, volný život, to je nádhera. Tady zůstanu,“ tvrdí Frederick a dívá se zasněně oknem kanceláře na zasněžený dvůr.

Je spokojený, že získal české občanství a mohl pozemky koupit už dávno. Teď má jistotu, že o půdu nepřijde, a může dál do farmy investovat.


Zvětšit mapu: obec Žebráky na Tachovsku

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme