Irák: Návrh rezoluce je vyhlášením války

Irák považuje nový americký návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN k této zemi za vyhlášení války. Jde o první oficiální reakci irácké vlády na nový text rezoluce o vyslání zbrojních inspektorů do Bagdádu, který Američané předložili počátkem týdne a který nyní studují ostatní členové Rady bezpečnosti. Spojené státy v něm upustily od práva na automatické použití síly ve chvíli, kdy by Irák selhal ve spolupráci s inspektory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn | Foto: ČTK/EPA

Jak hlásí blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, iráčtí představitelé návrh označili za pokus o vytvoření nesplnitelných podmínek vůči Iráku tak, aby bylo možné provést vojenský zásah. Podle iráckého ministra kultury se Spojené státy snaží využít Organizaci spojených národů k vojenskému úderu proti Iráku, ať už bude nová rezoluce přijata, nebo ne.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev o reakci Bagdádu

Bagdád tak reagoval na prohlášení amerického prezidenta George Bushe, že vojenská protiirácká koalice bude vytvořena i bez rezoluce Rady bezpečnosti, která má přimět Irák k likvidaci jeho zbraní hromadného ničení.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme