Izrael se začal stahovat z Bajt Džalá

Izraelská armáda se po dvou dnech stáhla z palestinské vesnice Bajt Džalá na předměstí Betléma, kam vstoupila v reakci na ostřelování židovské osady Gilo. Jednalo se zatím o její nejdelší pobyt na území spravovaném palestinskou samosprávou. Odchodu Izraelců předcházela několikahodinová jednání mezi oběma stranami a také dlouhé zasedání bezpečnostního kabinetu premiéra Ariela Šarona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské ozbrojené síly se začaly stahovat z palestinské vesnice Bajt Džalá na západním břehu Jordánu. Tři tanky a další obrněná vozidla opustila podle svědků palestinskou vesnici kolem čtvrté ráno. Jejich odjezdu předcházelo noční zasedání izraelského kabinetu. Izraelské jednotky obsadily v úterý časně ráno klíčová stanoviště v Bajt Džalá po několikahodinovém minometném ostřelování vedeném z této vesnice na osadu Gilo, kterou Izrael považuje za jeruzalémskou čtvrť. Izraelská armáda nasadila proti desítkám palestinských ostřelovačů u Bajt Džalá a uprchlického tábora Ajdá tanky a automatické zbraně.

S podrobnostmi se přihlásil spolupracovník Radiožurnálu v Tel Avivu Michal Kotyk. "První hodiny po uzavření místní dohody o klidu zbraní nenasvědčovaly tomu, že by úmluva také nabyla na platnosti. Opět se ozývala střelba z obou stran. Noční zasedání izraelského bezpečnostního kabinetu pak ale skončilo rozhonutím o stažení armády z paletinského území. Podkladem bylo ujištění vlády Jásira Arafata, že ta učiní vše pro to, aby nedošlo k dalšímu ostřelování jeruzalémského sídliště Gilló. V této souvislosti byla vyslovena i prosba nereagovat na ojedinělé výstřely, kterým není možno zabránit. Armáda je však stále ve stavu pohotovosti, a pokud dojde k opakované střelbě, je připravena postoupit ještě hlouběji na palestinské území, než tomu bylo v posledních dvou dnech."

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová, Michal Kotyk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme