Izrael se začal stahovat z Bajt Džalá

Izraelská armáda se po dvou dnech stáhla z palestinské vesnice Bajt Džalá na předměstí Betléma, kam vstoupila v reakci na ostřelování židovské osady Gilo. Jednalo se zatím o její nejdelší pobyt na území spravovaném palestinskou samosprávou. Odchodu Izraelců předcházela několikahodinová jednání mezi oběma stranami a také dlouhé zasedání bezpečnostního kabinetu premiéra Ariela Šarona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské ozbrojené síly se začaly stahovat z palestinské vesnice Bajt Džalá na západním břehu Jordánu. Tři tanky a další obrněná vozidla opustila podle svědků palestinskou vesnici kolem čtvrté ráno. Jejich odjezdu předcházelo noční zasedání izraelského kabinetu. Izraelské jednotky obsadily v úterý časně ráno klíčová stanoviště v Bajt Džalá po několikahodinovém minometném ostřelování vedeném z této vesnice na osadu Gilo, kterou Izrael považuje za jeruzalémskou čtvrť. Izraelská armáda nasadila proti desítkám palestinských ostřelovačů u Bajt Džalá a uprchlického tábora Ajdá tanky a automatické zbraně.

S podrobnostmi se přihlásil spolupracovník Radiožurnálu v Tel Avivu Michal Kotyk. "První hodiny po uzavření místní dohody o klidu zbraní nenasvědčovaly tomu, že by úmluva také nabyla na platnosti. Opět se ozývala střelba z obou stran. Noční zasedání izraelského bezpečnostního kabinetu pak ale skončilo rozhonutím o stažení armády z paletinského území. Podkladem bylo ujištění vlády Jásira Arafata, že ta učiní vše pro to, aby nedošlo k dalšímu ostřelování jeruzalémského sídliště Gilló. V této souvislosti byla vyslovena i prosba nereagovat na ojedinělé výstřely, kterým není možno zabránit. Armáda je však stále ve stavu pohotovosti, a pokud dojde k opakované střelbě, je připravena postoupit ještě hlouběji na palestinské území, než tomu bylo v posledních dvou dnech."

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová, Michal Kotyk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme