Japonsku vypršelo ultimátum od Islámského státu pro zaplacení výkupného za dvojici rukojmí

Ultimátum, které dal Islámský stát Japonsku na zaplacení výkupného za životy dvou unesených Japonců, vypršelo. Tento týden zveřejnili džihádisté video, ve kterém za svobodu dvou mužů požadují v přepočtu téměř pět 5 miliard korun. Od té doby uplynulo 72 hodin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámský stát požaduje výkupné za dva zajaté Japonce

Islámský stát požaduje výkupné za dva zajaté Japonce | Zdroj: Reuters

Japonská vláda výkupné zaplatit nechce. Dělá prý vše proto, aby mohla s únosci vyjednávat, dosud se jí ale nepodařilo navázat s islamisty kontakt. Neví tedy, v jakém jsou rukojmí stavu, ani kde přesně teď mohou být.

„Je to velmi složitá situace a děláme vše pro to, abychom dostali rukojmí na svobodu,“ řekl mluvčí japonské vlády Yoshihide Suga.

Zatím není jisté, co se teď s rukojmími děje. K jejich propuštění vyzvala extrémisty i matka jednoho ze zadržených.

"Ráda bych vzkázala všem členům Islámského státu, že můj syn Kendži není váš nepřítel. Prosím vás o jeho propuštění." Matka Kendžiho Gota zároveň vyzvala japonskou vládu, aby jejího syna zachránila.

Japonsko ale extremistům neustoupí a bude se i nadále podílet na mezinárodním boji proti terorismu.

Japonská vláda minulý týden přislíbila 200 milionů dolarů na pomoc blízkovýchodním zemím, které bojují proti Islámskému státu. A stejnou částku teď chtějí džihádisté za rukojmí.

Zajaté pojí přátelství

Oba unesení se velmi dobře znali. Cestovali spolu do Iráku. Haruna Jukawa se pak vrátil zpět do Sýrie a chtěl tam pracovat jako vojenský poradce.

Krátce na to se objevil na internetu v nahrávce jako zajatec Islámského státu.

Novinář na volné noze Kendži Goto mezitím odjel do Japonska. Když se dozvěděl o zadržení svého přítele, vrátil se zpět do Sýrie, aby mu pomohl na svobodu. Od té doby o něm jeho rodina neměla žádné zprávy.

Islámský stát dal Japonsku lhůtu na zaplacení výkupného za dvojici zajatců

Číst článek

Do jednání o rukojmích se zřejmě zapojil i japonský premiér Šinzo Abe při příchodu do úřadu | Foto: Reuters

mkp, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme