Bidenova vláda identifikovala 3913 dětí oddělených od rodičů na hranici, rodiny slíbila sjednotit

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena uvedla, že identifikovala přes 3900 dětí, které byly odděleny od rodičů na hranici s Mexikem v době, kdy byl šéfem Bílého domu Donald Trump. V rámci Trumpovy politiky nulové tolerance vůči migraci stíhaly Spojené státy všechny, kdo do USA vstoupili nelegálně.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současná pracovní skupina pověřená sjednocením rodin uvedla, že identifikovala téměř všechny děti, které byly odděleny od rodin v období od července 2017 do konce Trumpova mandátu v lednu letošního roku (ilustrační foto) | Foto: Jose Luis Gonzalez | Zdroj: Reuters

Z 3913 dětí se jich k rodičům vrátilo 1786, většinou ještě v době Trumpova funkčního období, uvedla agentura AP. Rodiče dalších dětí úřady podle agentury kontaktovaly, u téměř čtyř set dětí se ale neví, kde jejich rodiče jsou.

Nejvyšší počet migrantů za patnáct let. Hranice do Spojených států se pokusilo překročit 171 tisíc lidí

Číst článek

Současná pracovní skupina pověřená sjednocením rodin uvedla, že identifikovala téměř všechny děti, které byly odděleny od rodin v období od července 2017 do konce Trumpova mandátu v lednu letošního roku. Americká unie občanských práv (ACLU) nicméně uvádí, že od rodičů bylo na hranicích s Mexikem v té době separováno více než 5500 dětí.

Nesrovnalost v počtech může podle agentury AP souviset s někdejším výrokem federálního soudu v San Diegu, podle kterého bylo přes 1700 dětí odděleno od rodin z jiných důvodů než kvůli Trumpově politice nulové tolerance, například kvůli obavám o bezpečí dětí. Pracovní skupina hodlá dalších více než 1700 případů ještě prověřit, podotkla AP.

Sjednocení rodin

Z informací pracovní skupiny rovněž vyplývá, že téměř 60 procent dětí, které byly odděleny od rodičů kvůli politice nulové tolerance, pochází z Guatemaly, následují je malí Hondurasané nebo Salvadořané.

‚Kolosální přehmat.‘ Biden čelí kritice po nárůstu ilegální migrace z Mexika, možná největší za dvacet let

Číst článek

Bidenova administrativa slíbila, že dosud rozdělené rodiny sjednotí, ale je to pomalý proces a není jasné, u kolika rodin se věc povede, píše AP. Za poslední měsíc úřady s pomocí nevládních organizací nalezly rodiče sedmi dětí, dalších 29 rodin by se mělo sejít v několika příštích týdnech.

Za Trumpovy politiky nulové tolerance mohli dospělí čekat na soudy ve věznicích nebo být deportováni, zatímco děti se ocitaly v zařízeních kontrolovaných ministerstvem zdravotnictví a sociální péče. Biden krátce po nástupu do úřadu nařídil přezkoumání azylových postupů na americko-mexické hranici a celého imigračního systému. Opětně sjednocené rodiny mohou nyní dočasně zůstat ve Spojených státech, podotkla AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme