Kvůli 'hloupým a slabým ženám' přijde polský europoslanec Korwin-Mikke o čtvrt milionu korun

Polský europoslanec Janusz Korwin-Mikke přijde za své urážlivé výroky o ženách o část peněz, na které má nárok, po deset dní se nebude smět účastnit práce parlamentu a rok nebude moci Evropský parlament nijak reprezentovat. O trestu, který je podle příslušné tiskové zprávy bezprecedentně tvrdý, rozhodl nový předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský europoslanec Janusz Korwin-Mikke.

Polský europoslanec Janusz Korwin-Mikke. | Zdroj: ČTK

Europoslanec, už dlouhou dobu známý svými skandály, v debatě o nerovnosti v odměňování žen a mužů nedávno prohlásil, že nižší platy žen pokládá za samozřejmé. "Protože jsou slabší, menší a méně inteligentní, musejí také méně vydělávat," vysvětlil svůj postoj.

"Nebudu tolerovat takové chování," reagoval v úterý Tajani, který vyšetřování této záležitosti zahájil na základě hned několika stížností, které podali poslancovi kolegové z europarlamentu. Od europoslanců se podle něj čeká, že budou své povinnosti vykonávat s patřičnou důstojností. "Urážkou všech žen předvedl poslanec své pohrdání našimi nejzákladnějšími hodnotami," dodal Tajani, který se v úterý omluvil všem, jichž se mohla slova polského europoslance dotknout.

Ženy jsou méně inteligentní, řekl polský europoslanec. V minulosti v parlamentu i hajloval

Číst článek

Nyní Korwin-Mikke přijde na 30 dní o paušální denní příspěvek 306 eur (dohromady za 30 dní zhruba 246 tisíc korun). Ten vyplácí europarlament na pokrytí výdajů, které jeho členové hradí v období parlamentní činnosti, pokud svou přítomnost potvrdí podpisem. Příspěvek se snižuje na polovinu, pokud se europoslanec nezúčastní více než poloviny jmenovitých hlasování ve dnech plenárního jednání.

Čtyřiasedmdesátiletý polský europoslanec, který není členem žádné frakce, zastupuje v parlamentu stranu Svoboda (dříve KORWIN), které sám předsedá.

V minulosti na sebe upozornil také řadou rasistických, antisemitských a antifeministických poznámek. V roce 2015 ho parlament potrestal za hajlování v zasedacím sále, loni pak za hanlivé výroky vůči migrantům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme