Kvůli inauguraci byla do Washingtonu povolána i armáda

Nejpřísnější bezpečnostní opatření budou provázet zítřejší inauguraci prezidenta George Bushe na schodech Kapitolu. Do Washingtonu dorazily policejní posily z celých Spojených států a k zajištění hladkého průběhu velkolepě pojaté slavnosti byla povolána i armáda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

Čtyři tisíce washingtonských policistů posílily dvě tisícovky dobrovolníků z policejních sborů z celých Spojených států včetně Texasu a Kalifornie. Ostraha inauguračního průvodu a zajištění dopravy organizátorů a účastníků inaugurace bylo svěřeno 7 tisícům vojáků.

Centrum americké metropole je obloženo betonovými zátarasy a na 22 místech jsou instalovány detektory kovů a zařízení pro osobní prohlídky.

Nedaleko Bílého domu včera zatkli muže sedícího v automobilu, který vyhrožoval, že zapálí kanystr s benzinem. Čtyřhodinový incident vyvolal okamžitou reakci FBI, CIA, tajných služeb a policie. Viníkem nebyl terorista, ale nešťastník, který se touto cestou chtěl domoci péče o svá dvojčata.

Staronový prezident se už zapojil do probíhajících inauguračních slavností. S první dámou Laurou Bushovou se zúčastnil patrioticky laděného programu pro vojáky z amerických válek a také večírku nejbohatších sponzorů, kteří na oslavy přispěli více než 100 tisíci dolary. Slavnosti spojené s uvedením Bushe do druhého funkčního období stojí 40 miliónů dolarů, což se řadě lidí moc nelíbí.

Dvě třetiny Američanů by si přáli, aby v době, kdy svět tolik trpí chudobou, neštěstím a válkami, byly oslavy méně okázalé. Vyplývá to z průzkumu televize ABC. Spokojení s rozmařilostí republikánů jsou naopak washingtonští hoteliéři, restauratéři a další.

Podle televize CNN se většina Američanů domnívá, že zítřejší prezidentskou přísahu složí muž, který je čestný, důvěryhodný a navíc má kvality silného vůdce s jasnými plány.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme