Kyjev zrychluje tempo s cílem dobýt Krym. Válka ještě dlouho neskončí, ale Moskva je na pokraji paniky

Ukrajina po několika měsících opět odvážně přenáší boje blíž k Vladimiru Putinovi, tedy do samotného Ruska. Postupuje u Bachmutu a na jihu v Záporožské oblasti směrem k rozhodujícímu území Krymského poloostrova, hodnotí pokrok Ukrajinců americký odborník na národní bezpečnost a zahraniční politiku Mark Toth a bývalý zpravodajský důstojník Jonathan Sweet v analýze pro ukrajinský server Kyiv Post.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnost v oblasti se dále zhoršila v pondělí po útoku na Krymský most, jenž spojuje poloostrov s ruskou pevninou přes Kerčský průliv a který poškodily exploze

Bezpečnost v oblasti se dále zhoršila v pondělí po útoku na Krymský most, jenž spojuje poloostrov s ruskou pevninou přes Kerčský průliv a který poškodily exploze | Foto: Alexey Pavlishak | Zdroj: Reuters

Ukrajinci to nikdy neměli snadné. Kreml měl několik měsíců na přípravu obranných linií v Záporoží, protože americká vláda váhala s dodávkami munice a zbraní, které by ukrajinským silám umožnily dosáhnout totálního vítězství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Ukrajinská ofenziva je ale předzvěstí Putinova konce na Krymu.

Tvrdě vybojovaný protiútok Ukrajiny jižně od Robotyne v okupované Záporožské oblasti pokračuje dál na jih. Opětovné získání Záporoží má zásadní význam pro odříznutí Krymu od Ruska.

Pokud a jakmile Ukrajina pozemní cestu přeruší, bude Moskva muset posilovat vojenské síly na Krymu po Černém moři nebo přes Kerčský most.

Kyjev ale most nejspíš zničí raketami a jeho inovativní námořní drony závažně naruší i ruskou námořní dopravu, domnívají se autoři analýzy.

Aby prezident Volodymyr Zelenskij dosáhl tohoto výsledku, který válku změní, ne-li ukončí, potřebuje, aby jeho protiofenzivní síly dál v Záporoží pronikaly ruskými obrannými pásmy plnými min, zákopů, protitankových překážek a pěchoty. Zatím se to Ukrajině daří.

„Aby se Kyjev dostal na Krym, musí poloostrov odříznout, donutit ke kapitulaci, anebo ho dobýt. “

Osvobození každé vesnice je důležité, protože to znamená, že Ukrajina prolomila hlavní obranné pásmo, a může tak manévrovat na západ i na jih a zároveň se soustředit na vrstvenou ruskou obranu.

Konečně postup

Význam postupu na jih neunikl Washingtonu ani Moskvě. Po několikatýdenní americké kritice pomalého tempa ukrajinské protiofenzivy předseda sboru náčelníků štábů Mark Milley uznal, že ukrajinský postup je „plynulý“.

Rusko muselo přeskupit pozice a obnažit své nejlepší zbylé síly, aby ukrajinský postup zablokovalo, což může způsobit mezery v obraně.

Po rozhodujícím ukrajinském průlomu u Robotyne vyslal Kreml k posílení obrany jednotky kdysi elitní 76. gardové výsadkové divize. Aby zmírnil tlak v Záporoží, rozmístil 100 tisíc vojáků podél osy Kupjansk-Lyman na severovýchodě Ukrajiny.

Kyjev přiměl Putinova velícího generála Valerije Gerasimova, aby rozdělil síly mimo rozhodující území Krymu, což nejspíš rozhodne o výsledku války, vysvětlují experti.

„Kyjev přiměl Gerasimova, aby rozdělil síly mimo rozhodující území Krymu, což nejspíš rozhodne o výsledku války. “

Ukrajinská Národní garda a územní obrana budou stejně jako celou zimu a jaro oslabovat ruské pozemní jednotky v Donbasu, zatímco nejlépe vycvičení a vyzbrojení vojáci budou dál postupovat na jih ke Krymu.

Moskva je na pokraji paniky. Putinův propagandista a někdejší generál Andrej Gurulev ve vysílání pořadu Vladimira Solovjova vyzval šéfa Kremlu, aby proti ukrajinským silám v Robotyni a okolí použil taktickou jadernou bombu.

„Všichni jsou tam na jedné hromadě,“ tvrdil. Putinova „červená linie“ je však stále častěji terčem kritiky, a tak mu nezbývá než útočit na civilisty a ukrajinské obilí, zatímco Ukrajina dál postupuje na jih.

Kyjev tempo zrychluje

Kyjev zrychluje tempo. Zelenskyj a jeho generálové navíc přenášejí boje do Ruska, i když mají Ukrajinci obrovské ztráty na životech – počet mrtvých se odhaduje na 70 tisíc a raněných na 120 tisíc, přičemž v těchto číslech nejsou zahrnuty civilní oběti. Drony útočí na Moskvu i na ruské letecké základny.

Rusko jako benzínka s raketami

Číst článek

Ukrajina si teď sama vyrábí bezpilotní letouny i hladinová plavidla, aby mohla v přeshraničních útocích bez přerušení pokračovat. Konečným cílem je Krym. Aby ho Kyjev dosáhl, musí poloostrov odříznout, donutit ke kapitulaci, anebo ho dobýt.

Válka rozhodně nekončí a Ukrajinu ještě čekají těžké časy. Už se však rýsuje začátek Putinova konce na Krymu a ten nakonec přijde i na celé Ukrajině, uzavírají američtí vojenští experti analýzu.

Celý Svět ve 20 minutách nejdete v audiu, připravily Gita Zbavitelová a Tea Veseláková. 

Gita Zbavitelová, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme