Letiště v Gaze znovu začne fungovat

Izraelci a Palestinci se dohodli na obnově mezinárodního letiště v Gaze. Izraelská armáda mezitím provedla další bojovou akci na palestinském území. Jeden Palestinec přišel o život. Předměstí palestinského města Dženin bylo cílem bojové akce izraelské armády. Pronásledovala zde údajně teroristickou skupinu. Došlo k přestřelce a v akci byly zapojeny i bitevní helikoptéry a tanky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kontrola v Izraeli | Foto: ČTK/AP

Ozbrojení Palestinci se zabarikádovali v opuštěném domě a jejich odpor byl zlomen jen těžkou střelbou. Minimálně jeden civilista byl zabit a zraněno bylo několik osob na obou stranách. Takřka souběžně probíhalo jednání mezi zástupci bezpečnostních složek. Dopadlo pozitivně a Izrael svolil k uvolnění striktních opatření proti palestinskému obyvatelstvu. Zrovna tak byl vysloven souhlas k obnovení letiště v pásmu Gazy. Částečně ho zničily izraelské bomby při posledním odvetném útoku.

Otevřením letiště se ale neruší zákaz pro předsedu palestinské samosprávy Jásira Arafata opustit Ramalláh. Izrael povolí Arafatovi cesty, až když budou zatčeni pachatelé říjnové vraždy izraelského ministra Rechavama Zeeviho. Palestinský předák běžně cestuje do zahraničí z letiště v Gaze. A právě s povolením Izraele létá vrtulníkem mezi pásmem Gazy a západním břehem Jordánu.

Markéta Kaclová, Michal Kotyk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme