‚Součást psychologické války Izraele.‘ Bejrút popírá, že by evropské země z Libanonu stahovaly velvyslance

Libanonská vláda popřela zprávy, které se podle ní objevily na některých internetových stránkách a podle nichž několik evropských zemí vyzvalo své velvyslance k odjezdu z Libanonu. Informovala o tom v sobotu libanonská agentura NNA. Libanonská vláda označila informace o stahování velvyslanců za „falešné zprávy“, které jsou součástí „psychologické války“ Izraele. Neuvedla ale žádnou webovou stránku, kde se podle ní takové informace objevily.

Bejrút Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Bejrút, centrum Libanonu

Pohled na Bejrút, centrum Libanonu | Zdroj: AFP / Profimedia

Libanonský ministr informací Zijád Makarí označil za nepodložené zprávy, podle nichž evropské země, včetně Německa, Rakouska, Belgie, Nizozemska, Francie, Británie, Itálie či Španělska, stahují z Libanonu velvyslance na pozadí rostoucího napětí mezi Hizballáhem a Izraelem. Označil to za „psychologickou válku, k níž se izraelský nepřítel uchyluje často a vede ji různými prostředky“.

V případě války s Hizballáhem nebude v Izraeli nikde bezpečno, varuje vůdce hnutí Nasralláh

Číst článek

Makarí vyzval média k ověřování takových informací před tím, než je zveřejní, a současnou situaci, v níž se jeho země nachází, označil za „vysoce ožehavou fázi“.

V posledním týdnu vzrostly obavy, že by letitý konflikt mezi Hizballáhem a Izraelem zostřený izraelskou ofenzivou v Pásmu Gazy mohl přerůst ve válku. V Pásmu Gazy bojuje izraelská armáda s hnutím Hamás v odvetě za jeho teroristický útok na Izrael z loňského 7. října a Hizballáh je spojencem Hamásu. Obě hnutí podporuje Írán, který je dlouhá léta úhlavním nepřítelem Izraele.

V pátek vyzval Kuvajt své občany, aby nejezdili do Libanonu, a ty, kteří tam jsou, aby se vrátili domů. V sobotu napsal server The Times of Israel, že Kanada se připravuje na evakuaci 45 000 svých občanů z Libanonu, pokud by tam vypukla válka.

Podle serveru o tom hovořila kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová se svým izraelským protějškem Jisraelem Kacem. Jolyová údajně Kacovi řekla, že její země už vyslala do regionu vojáky, aby se na evakuaci připravili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme