Izrael zabil nejvýznamnějšího člena Hizballáhu od začátku války. Zemřeli i další tři bojovníci hnutí

Při izraelském vzdušném úderu na jihu Libanonu v úterý večer přišel o život nejvýše postavený člen Hizballáhu za osm měsíců trvání přeshraničního konfliktu a další tři bojovníci tohoto libanonského šíitského hnutí. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na své zdroje z libanonských bezpečnostních kruhů. Hizballáh úder potvrdil a zabitého velitele identifikoval. Izraelská armáda se k incidentu bezprostředně nevyjádřila.

Bejrút Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupající dým nad Libanonem po izraelském úderu

Stoupající dým nad Libanonem po izraelském úderu (ilustrační foto) | Foto: Ayal Margolin | Zdroj: Reuters

„Islámský odpor s velkou hrdostí a ctí oznamuje mučednickou smrt velitele Táliba Samího Abdalláha, známého též jako ‚Abú Tálib‘... který povstal jako mučedník na cestě do Jeruzaléma,“ citovala AFP z prohlášení Hizballáhu, který uvedeným termínem označuje smrt svých bojovníků.

Půlhodinová přestřelka. Na americkou ambasádu u Bejrútu zaútočil Syřan, armáda ho zneškodnila

Číst článek

Libanonský bezpečnostní zdroj agentuře AFP řekl, že tento velitel „je nejdůležitějším členem Hizballáhu, který byl od začátku války dosud zabit“. O nejvýše postaveném příslušníkovi hnutí, kterého se Izraeli podařilo za osm měsíců konfliktu zneškodnit, píše s odkazem na svůj zdroj z bezpečnostních kruhů také Reuters.

Úder byl podle zdrojů proveden v obci Džuaja asi 15 kilometrů severně od hranice s Izraelem a zemřeli při něm další tři členové hnutí. Zabitý velitel podle zdrojů Reuters zodpovídal za střední oblast jižního libanonského pohraničí, kde se nachází některé obce, které za posledních osm měsíců nejvíce utrpěly přeshraničním ostřelováním mezi Izraelem a Hizballáhem.

Íránem podporované hnutí zřídkakdy označuje své vysoce postavené členy zabité při izraelských úderech jako „velitele“, připomněl server The Times of Israel. Jediným takovým případem byl Visám Tavíl, zástupce šéfa elitních jednotek Radván, který zemřel při izraelském vzdušném úderu začátkem ledna a byl tehdy nejvýznamnějším zabitým členem Hizballáhu od 8. října, kdy na severu Izraele vypukly střety. Podle zdrojů Reuters měl Abú Tálib ve vojenské hierarchii hnutí vyšší postavení než Tavíl.

Izraelská armáda tento útok přímo komentovala a předtím pouze uvedla, že v úterý provedla vzdušné údery v oblasti jižního Libanonu, odkud Hizballáh ráno vypálil „přibližně 50 raket“.

Následkem dronových útoků Hizballáhu na severu Izraele propukly požáry. Podařilo se je dostat pod kontrolu

Číst článek

Šíitské hnutí Hizballáh dlouhodobě podporuje a vyzbrojuje Írán, který je úhlavním nepřítelem Izraele. Hizballáh od začátku války v Pásmu Gazy pravidelně ostřeluje pomocí raket a dronů severní území Izraele a tvrdí, že tak činí na podporu Palestinců.

Při izraelských úderech v Libanonu od loňského října, kdy Izrael zahájil ofenzivu v Pásmu Gazy v reakci na přeshraniční teroristický útok palestinského hnutí Hamás, zahynulo více než 300 příslušníků Hizballáhu včetně vysoce postavených členů a asi stovka civilistů, zatímco na izraelské straně padlo podle izraelských úřadů nejméně 15 vojáků a 11 civilistů. Desetitisíce lidí na obou stranách hranice bylo nuceno opustit své domovy.

Když údery Hizballáhu minulý týden způsobily na severu Izraele lesní požáry, izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Izrael je „připraven na velmi intenzivní operaci“, která obnoví bezpečnost na severu země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme