Maďaři opět protestovali proti mediálnímu zákonu

V Maďarsku se znovu demonstrovalo proti kontroverznímu mediálnímu zákonu. Občanská sdružení si k protestu vybrala záměrně dnešní den, kdy si Maďaři připomínají protihabsburskou revoluci z roku 1848. Mezi její požadavky totiž tehdy patřila také svoboda tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řetězový most | Foto: Gregor Martin Papucsek

Protestovat přišlo přibližně 15 až 20 tisíc lidí. K demonstraci se přidali i populární herci a mezi řečníky vystoupila také ikona z Polska Adam Michnik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Budapešti sledoval také spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek

Podle spolupracovníka ČRo Gregora Martina Papucseka šlo o největší občanský protest za posledních 20 let. Předmětem protestu byl kontroverzní mediální zákon, který kritizovala i Evropská unie.

V Budapešti se ale konaly i oficiální oslavy, na kterých vystoupil premiér Viktor Orbán. Ten ve svém projevu řekl, že si Maďaři nenechají diktovat příkazy z Bruselu:

„Roku 1848 jsme nedovolili, aby nám diktovala Vídeň. Roku 1956 a 90, aby nám diktovala Moskva a dnes nedovolíme, aby nám diktoval Brusel anebo kdokoli jiný.“ Jeho slova vyvolala potlesk a ovace.

Gregor Martin Papucsek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme