Marketér Prchal má nové angažmá. Přejmenovaná slovenská strana Saska s ním potvrdila spolupráci

Slovenské straně Sloboda a Solidarita (SaS) pomáhá český marketér Marek Prchal, který nedávno po dlouhých letech ukončil angažmá u hnutí ANO a Andreje Babiše. Opoziční pravicově liberální straně Prchal pomohl se změnou vizuální identity před zářijovými předčasnými volbami, jak potvrdil i pro iROZHLAS.cz. SaS mimo jiné změnila logo a nově se označuje jako Saska. Fotografie politiků i nová grafika Prchalovu předchozí práci nápadně připomínají.

Bratislava (Aktualizováno: 15:48 3. 4. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marketér Marek Prchal

Marketér Marek Prchal | Foto: archiv Marka Prchala

„Mladým lidem nabízíme hodně témat, jejichž jsme přirozeným hlasem – ekonomiku, veřejné finance, práva žen a dětí, duševní zdraví, práva LGBTI+, moderní vzdělávání, spravedlnost, podporu Ukrajiny a prozápadní orientaci země,“ vyhlásila v pondělí Saska při oznámení změn.

SaS je velmi personalizovaná strana, kterou v roce 2009 založil a od té doby vede Richard Sulík. Čas od času se ve straně objevil vůči němu kritický hlas, vnitrostranická opozice ale ve straně dlouhodobě nefunguje. Jedním z posledních velkých odchodů byla europoslankyně Lucia Ďuriš Nicholsonová, která založila novou stranu Jablko.

Předseda Sulík se ale dlouhé měsíce snaží ke straně přetáhnout bývalého ministra zahraničí Ivana Korčoka, který za SaS seděl v minulé vládě. O víkendu Sulík potvrdil, že od něj Korčok dostal nabídku být lídrem kandidátky pro zářijové volby. „Pokud by považoval za vhodné být i předsedou strany, ani s tím bych problém neměl,“ řekl šéf partaje.

Před několika týdny také Sulík oznámil, že následující měsíce budou „kampaň jeho života“. K tomu získal do zákulisí posilu. O Prchalově angažmá se na Slovensku mluvilo prakticky od té chvíle, kdy po lednových prezidentských volbách marketér skončil u Andreje Babiše a ANO.

njn

22:13 – 02. 04. 2023

2 125

Informaci slovenského Denníku N potvrdil i sám Prchal. „Je mi ctí, jako liberálovi, že můžu spolupracovat s liberály. Je to přirozeně úplně jiný typ klienta než ANO. Rád bych Sasce pomohl, sedí mi jak lidsky, tak odborně. Jednáme o další spolupráci,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.

Tři padlé vlády

Pozice SaS na slovenském stranickém spektru je nestálá. Zatímco v posledním modelu Medianu se drží s 9,2 % preferencí na čtvrtém místě, agentura Focus partaji naměřila pouze 5,1 %.

S SaS se táhne nemilá konotace. Podíleli se totiž na pádu posledních tří pravicových koalic. V roce 2011 stáli za koncem vlády Ivety Radičové, v roce 2021 vedly dlouhodobé spory Sulíka s tehdejším premiérem Igorem Matovičem k reorganizaci kabinetu a loni v létě SaS odešla z vlády Eduarda Hegera, která následně ztratila důvěru parlamentu a nyní vládne již jen jako pověřená.

„Je třeba poukázat na to, že (Sulík) byl součástí tří kabinetů se třemi premiéry a všechny tři buď padly, nebo je opustil,“ popsala pro iROZHLAS.cz před časem expremiérka Iveta Radičová.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme